Jaki tornister jest najzdrowszy?

Główny Inspektor Sanitarny przypomina, jak ważne jest kupienie dobrego tornistra. Jaki tornister jest najzdrowszy? Taki, który sprzyja zachowaniu właściwej postawy i kształtowaniu się układu kostnego ucznia.

-Obowiązkowo tornister powinien mieć szerokie szelki, usztywniony tył i najlepiej jakby posiadał zapięcie z przodu – tłumaczy Jan Bondar, rzecznik Głównego Inspektora Sanitarnego. Dodaje, że dziecko powinno go nosić na plecach, a nie na przykład w ręce.

Najlepszy jest klasyczny tornister, który pozwoli na prawidłowe obciążenie pleców ucznia. Alternatywne pomysły typu: torba na ramię czy plecak na kółkach wożony jak torba podróżna nie spełniają warunków równomiernego obciążenia ciała dziecka – tłumaczy Jan Bondar.

Rodzice najmłodszych uczniów powinni pamiętać, by nie obciążać pleców swoich dzieci zbyt ciężkim tornistrem. Jego waga nie może być większa niż 10 do 15 procent masy ciała dziecka.

Aby ocenić, czy szkolny plecak ma odpowiednią wielkość, dziecko musi go przymierzyć. Po wyregulowaniu szelek tornister nie może przytłaczać dziecka. Nie powinien być od niego szerszy, a jego spód nie może znajdować się niżej niż dolna część pleców dziecka. Z kolei góra plecaka nie może sięgać szyi, tylko powinna kończyć się na wysokości ramion.

Warto przypomnieć, że noszenie niewłaściwie dobranego tornistra może skutkować wadami postawy, zmniejszeniem pojemności płuc, mrowieniem rąk, a także bólami głowy i kręgosłupa.

(Źródło: IAR, mamazone.pl)

4.9/5 - (130 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH