Mała wiedza o chorobach autoimmunologicznych

Polacy mają małą wiedzę na temat chorób autoimmunologicznych. Aż 75 proc. osób przebadanych przez instytut badania opinii publicznej Homo Homini przyznało, że nie wie, czym są choroby autoimmunologiczne.

Według definicji, są to choroby przewlekłe, gdzie układ immunologiczny atakuje własne komórki i tkanki, powodując nieodwracalne zmiany w organizmie. Do grupy tej zaliczamy m.in. wrzodziejące zapalenie jelita grubego, łuszczycę, chorobę Leśniowskiego-Crohna czy reumatoidalne zapalenie stawów (RZS).

Badanie Homo Homini wykazało, że tylko niewielki odsetek Polaków ma świadomość, że choroby autoimmunologiczne dotykają głównie młodych ludzi, a prawie połowa respondentów błędnie uważa, że są one uleczalne.

Jedna trzecia badanych błędnie zaliczała do chorób autoimmunologicznych nowotwory (30 proc.) lub astmę (25 proc.). Co drugi ankietowany był zdania, że osoba chora przewlekle jest pozbawiona szans na całkowite wyleczenie. Odmiennego zdania było 43 proc. badanych.

Mimo, że 91 proc. społeczeństwa zadeklarowało wiedzę na temat łuszczycy, to 1/4 błędnie uznała ją za zaraźliwą. Respondenci zapytani o to, do jakich publicznych usług chorzy na łuszczycę mogą mieć utrudniony dostęp, najczęściej wskazywali na: baseny (52,1proc.), usługi fryzjerskie (52 proc.) i kosmetyczne (50 proc.). 28 proc. badanych uznało, że choroba może utrudniać pracę zawodową.

Nieswoiste zapalenia jelita to grupa przewlekłych chorób autoimmunologicznych, do których zaliczamy m.in. chorobę Leśniowskiego-Crohna oraz wrzodziejące zapalenie jelita grubego. O tej pierwszej słyszało zaledwie 12 proc. badanych, częściej wskazywane było wrzodziejące zapalenie jelita grubego (57 proc.).

W opinii ponad połowy badanych (64 proc.) osoby cierpiące na choroby autoimmunologiczne mogą z powodu swoich dolegliwości być narażone na trudności w życiu prywatnym i zawodowym. Mimo to, na negatywny wpływ tych chorób na wykonywaną pracę wskazało jedynie 15 proc. osób, a niewiele więcej uznało, że mogą one niekorzystnie odbijać się także na życiu prywatnym.

Jak oceniają badacze wyniki ankiety pokazują, że wiedza Polaków na temat chorób autoimmunologicznych jest niewielka. Dlatego należy pogłębiać społeczną świadomość na temat tej grupy schorzeń i uwrażliwiać na problemy osób chorych.

(Źródło: medexpress.pl)

5/5 - (80 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH