Ludzki mózg wyhodowany w laboratorium

Miniaturowy ludzki mózg wyhodowali za pomocą komórek macierzystych austriaccy naukowcy. Wierzą oni, że dzięki temu osiągnięciu uda się wyjaśnić przyczyny powstawania chorób neurologicznych.

Naukowcy z Instytutu Biotechnologii Molekularnej Austriackiej Akademii Nauk, namnażając komórki macierzyste, stworzyli mózg wielkości ziarenka grochu. Osiągnął on ten sam poziom rozwoju co w przypadku 9-tygodniowego płodu. Struktura nie jest jednak zdolna myśleć.

Uczeni użyli embrionalnych komórek macierzystych i tych pochodzących od dorosłego człowieka. Z nich utworzyli embrion, który przekształcono w mózg i rdzeń kręgowy, czyli tzw. neuroektodermę.

Została ona umieszczona w żelowych drobinkach, które zapewniały wilgotne środowisko niezbędne do wzrostu. Całość wstawiono do bioreaktora, czyli odżywczej kąpieli zapewniającej komórce składniki odżywcze i tlen.

W takich warunkach komórki zyskały zdolność do wzrostu i formowania się w poszczególne obszary mózgu, np. korę mózgową, czy odpowiadający za pamięć hipokamp.

Wyhodowany w laboratorium minimózg przeżył rok, ale nie był zdolny do dalszego wzrostu. Naukowcy twierdzą, że przyczyną był brak przepływu krwi. Krew niesie ze sobą składniki odżywcze i tlen, które wnikają głęboko w strukturę mózgu. Pozbawiony tego narząd nie może rozwijać się prawidłowo.

Do tej pory udawało się stworzyć pojedyncze komórki, które nie przekształcały się w mózg. „Produkt” eksperymentu Austriaków jest inny. – Jest niesamowicie duży. Pomysł, żeby pobrać komórkę macierzystą ze skóry i potem, choć jest zaledwie wielkości groszku, zaczyna wyglądać jak mózg i zachowuje się jak mały mózg, jest niesamowity – ocenił dla BBC News prof. Paul Matthews z Imperial College London.

I dodał: – Teraz nie chodzi o procesy myślenia, komunikacji pomiędzy obszarami mózgu, ale badania dają nam narzędzie do badań nad wieloma chorobami mózgu.

Wyniki swoich badań austriccy uczeni opublikowali na łamach magazynu „Science”.

(Źródło: tvn24.pl)

4.5/5 - (73 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH