Naukowcy z Imperial College i King College w Londynie opracowują szczepionkę przeciwko katarowi siennemu – informuje serwis internetowy bbc.co.uk.
Według brytyjskich naukowców, szczepionka będzie tańszym i skuteczniejszym sposobem na walkę z katarem alergicznym niż dotychczas stosowane leki. Szczepionka będzie bezpośrednio wpływać na układ immunologiczny. Organizacja Allergy UK uważa, że jest to bardzo obiecujący eksperyment, dający pacjentom nadzieję na wyleczenie.
Naukowcy przeprowadzają badania na 90 pacjentach. Jeśli seria zastrzyków pomoże w zwalczaniu u nich kataru siennego, będzie to duży krok naprzód w dziedzinie leczenia alergii.
Obecnie katar sienny leczy się za pomocą leków antyhistaminowych czy sterydów. W niektórych przypadkach stosuje się podskórne zastrzyki z pyłku. Dawki pyłku są stopniowo zwiększane przez okres trzech lat, aby zbadać reakcję alergiczną.
Takie leczenie jest dość kosztowne, dlatego naukowcy postanowili opracować metodę płytszych wstrzyknięć od razu do układu immunologicznego. Dawka pyłków w będzie 2000 razy mniejsza niż w obecnych metodach leczenia. Nowe szczepionki mają być wstrzykiwane bardzo płasko, pod najcieńszą warstwą skóry.
Wyniki pierwszych badań – przeprowadzonych zaraz po szczepieniach – są bardzo optymistyczne. Okazało się bowiem, że u 30 zaszczepionych pacjentów uczulenie na pyłki traw spadło o połowę. Trzech pacjentów otrzymywało w sumie sześć szczepień w odstępie sześciu tygodni. Początkowo po pierwszym zastrzyku na skórze pojawił się guz, ale z upływem czasu malał. Naukowcy są zdania, że malejący guz to oznaka zmniejszającej się alergii na pyłki traw.
(Źródło: zdrowie.wieszjak.pl)