Marihuana lekiem dla seniorów?

Marihuana może pomagać osobom starszym w łagodzeniu dolegliwości takich jak: drgawki, brak apetytu, przewlekłe bóle czy skurcze mięśni – wykazały badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Tel Awiwie.

W badaniu wzięło udział 19 ochotników będących pensjonariuszami domu opieki Hadarim w Izraelu. Grupa obejmowała osoby w przedziale wiekowym od 69 do 101 lat. Seniorzy ci skarżyli się na dolegliwości takie jak drgawki, brak apetytu, przewlekłe bóle czy skurcze mięśni. Marihuanę podawano im w ustalonej ilości trzy razy dziennie przez rok w formie skrętów, proszku, olejku czy oparów. Przez ten czas stan zdrowia i jakość życia pensjonariuszy były nadzorowane przez badaczy i pracowników domu opieki.

Już na samym początku badania zauważono u ochotników znaczną poprawę zdolności komunikacyjnych i nastroju.

Szczegółowe wyniki badań były zadziwiające. Aż 17 osób powróciło do swojej należnej masy ciała, sztywność stawów, objawy stresu pourazowego, drgawki i różnego rodzaju bóle zmniejszyły się. Ponadto u pacjentów poprawiła się jakość snu i wydłużył się jego czas, a koszmary rzadziej ich nękały.

Istotny jest również 72-procentowy spadek zapotrzebowania uczestników badania na różne leki, np.: psychotropowe, przeciwbólowe, stabilizatory nastroju i leki stosowane w chorobie Parkinsona.

Zach Klein, jeden z autorów badania, uważa, że marihuana może znaleźć zastosowanie także w przypadku pacjentów cierpiących z powodu dysfagii (trudności w przełykaniu).

(Źródło: rp.pl, zdrowie.wieszjak.pl)

4.6/5 - (17 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH