Lek zwiększający ryzyko autyzmu u dziecka

Kobiety w ciąży, które przyjmowały przeciwpadaczkowy lek zawierający walproinian sodu (np. Epilim), dziesięć razy częściej rodziły dzieci z autyzmem – taką zależność zaobserwowali naukowcy z Liverpool University.

Do takich wniosków badacze doszli po przeanalizowaniu danych 528 kobiet mieszkających w Wielkiej Brytanii. Połowa z nich chorowała na epilepsję. Pacjentki w czasie ciąży przyjmowały leki na tę chorobę, zawierające różne substancje, w tym także walproinian sodu. Następnie ich dzieci w ciągu pierwszych sześciu lat życia były trzy razy poddawane badaniom.

Okazało się, że potomkowie matek przyjmujących lek z walproinianem sodu, były bardziej zagrożone nie tylko autyzmem, lecz także nadpobudliwością psychoruchową i dyspraksją.

– Jeśli walproinian sodu jest lekiem z wyboru, chore kobiety powinny otrzymywać jak najwięcej informacji o ewentualnych skutkach ubocznych, aby móc świadomie podjąć decyzję. Ale w żadnym wypadku chore nie powinny tak po prostu przerywać leczenia z obawy o szkody, jakie lek mógłby wywołać u rozwijającego się dziecka – wyjaśnia dr Rebecca Bromley, autorka badania.

(Źródło: zdrowie.dziennik.pl)

4.9/5 - (288 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH