Szansa na insulinę w pigułkach

Naukowcy z Tajwanu pracują nad doustną insuliną, która ma być zamknięta w nanokapsułkach, wyprodukowanych z użyciem substancji pozyskanej z pancerzy krewetek. Eksperci zastrzegają jednak, że taka postać leku nieprędko będzie dostępna dla ludzi.

Obecnie duża część chorych na cukrzycę (przede wszystkim cukrzycę??typu I) skazana jest na codzienne? zastrzyki z insuliny, niezbędnej im do kontroli stężenia cukru we krwi. Organizm cukrzyka nie jest jej w stanie sam wyprodukować, dlatego wymaga ciągłego podawania tego hormonu do końca życia.

Naukowcy od lat szukają innej możliwości podawania tego leku. Wygodna w użyciu doustna insulina nie miałaby szans w kontakcie z sokami żołądkowymi – jako białko uległaby strawieniu. Naukowcy dotąd nie rozwiązali tego problemu.

Teraz badacze z Narodowego Uniwersytetu Tsing Hua na Tajwanie odkryli, że dobrym sposobem ochrony leku przed sokami żołądkowymi jest opakowanie go w miniaturowy “pancerzyk” – wystarczy zamknąć lek w kapsułce zdolnej oprzeć się działaniu kwasu żołądkowego i innych soków trawiennych. Kapsułka musi być jednak tak mała, by mogła przeniknąć przez wyściółkę jelita cienkiego i uwolnić swoją zawartość do krwiobiegu.

Badacze umieścili insulinę w maleńkich kulkach wykonanych z chitosanu – naturalnej substancji, izolowanej z pancerzy morskich skorupiaków. Chitosan nie ulega trawieniu, ale rozpuszcza się.

Kulki podano szczurom laboratoryjnym razem z lekiem, który daje objawy analogiczne, jak podczas cukrzycy. To pozwoliło sprawdzić, czy uda się obniżyć poziom cukru u zwierząt.

U szczurów, którym doustnie podano samą insulinę, nie pojawiły się zmiany (lub też bardzo niewielkie). Wyraźną poprawę zauważono natomiast u zwierząt, którym podano insulinę w nanokapsułkach z chitosanu. Można więc podejrzewać, że lek trafił do ich krwi.

Dawki, jakie były potrzebne w badaniach na szczurach, znacznie przekraczają dawki normalnie podawane cukrzykom. Mechanizm działania insuliny w nanokapsułkach wymaga więc gruntownego sprawdzenia.

Rzecznik brytyjskiej organizacji charytatywnej pomagającej cukrzykom, Diabetes UK zastrzega, że taka postać insuliny?Naukowcy z Tajwanu pracują nad doustną
insuliną, która ma być zamknięta w nanokapsułkach, wyprodukowanych z użyciem substancji pozyskanej z pancerzy krewetek. Eksperci zastrzegają jednak, że taka postać leku nieprędko będzie dostępna dla ludzi.

?

4.6/5 - (37 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH