Świeżość i zdrowie

Przestrzeganie zasad higieny intymnej zmniejsza ryzyko infekcji.

Mogłoby się wydawać, że współczesna, nowoczesna kobieta dużo wie na temat zdrowia. Okazuje się, że wiele pań do mycia okolic intymnych używa zwykłego mydła lub płynów do higieny z syntetycznymi detergentami, parabenami. Składniki te, przy długotrwałym stosowaniu, mogą doprowadzić m.in. do alergii, podrażnień, suchości, nawrotów zakażeń intymnych. Ponadto, płyny te często naruszają bariery ochronne skóry (kwaśny płaszcz i hydrolipidowy), podnoszą pH.

Delikatne mycie

Do mycia stosować odpowiednie płyny do higieny intymnej, najlepiej o pH ≤ 5,5, zawierające kwas mlekowy. Do mycia okolic intymnych nie należy stosować gąbek ani myjek – mogą one stanowić siedlisko drobnoustrojów. Okolice intymne lepiej myć ręką, w kierunku od przodu do tyłu – zapobiega się w ten sposób przenoszeniu drobnoustrojów z okolic odbytu do pochwy.
Do osuszania miejsc intymnych najlepiej stosować ręcznik przeznaczony tylko do tego celu.

Zalecenia specjalistów

Dobór odpowiedniego preparatu do higieny intymnej jest kluczowym elementem zarówno leczenia, jak i profilaktyki chorób pochwy i sromu. Zdaniem prof. Tomasza Paszkowskiego, odpowiedni płyn do higieny intymnej to preparat „o składzie naturalnym i neutralnym dla skóry, niealergizujący, niepowodujący podrażnień i wysuszania skóry. Bardzo ważne jest, aby produkt taki posiadał optymalne pH, zawierał substancje obojętne dla organizmu”. Prawidłowa higiena okolic intymnych powinna przede wszystkim nie szkodzić, czyli nie naruszać naturalnej bariery skóry, utrzymać odpowiednie pH i ,,kwaśny płaszcz skóry”, utrzymać naturalną równowagę mikrobioty sromu – nie usuwać ochronnych bakterii Lactobacillus oraz zapewnić odpowiedni poziom nawilżenia i komfortu pacjentki.

4.9/5 - (189 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH