Dzień Świadomości Niewydolności Serca

8 maja w Warszawie przy Fontannach na Nowym Mieście (Skwer 1 Dywizji Pancernej WP) odbędą się obchody Dnia Świadomości Niewydolności Serca. Organizatorem jest Sekcja Niewydolności Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego oraz Instytut Kardiologii w Warszawie – Aninie.

Pojęcie „niewydolności serca” jest szeroko znane w praktyce klinicznej. Jednak poziom świadomości niewydolności serca w społeczeństwie jest niski. W przeciwieństwie do choroby wieńcowej, chorób nowotworowych czy innych schorzeń, temat niewydolności serca jest marginalizowany. Wczesne rozpoznanie choroby i włączenie odpowiedniego leczenia znacznie poprawia rokowanie i jakość życia pacjentów.

Na niewydolność serca choruje 2-3 proc. populacji. Po 65. roku życia częstość niewydolności serca podwaja się z każdą dekadą. Niewydolność serca jest również najczęstszą przyczyną hospitalizacji po 65. roku życia. Szacuje się, że do 2030 r. liczba chorych z niewydolnością serca może wzrosnąć o około 50 proc. Dlatego Polskie Towarzystwo Kardiologiczne – Sekcja Niewydolności Serca oraz Instytut Kardiologii włącza się w organizowane przez Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne coroczne obchody Dnia Świadomości Niewydolności Serca.

Dzień Świadomości Niewydolności Serca organizowany jest w całej Europie w maju każdego roku. Ma on na celu zwiększyć społeczną świadomość i zrozumienie problemu niewydolności serca.

W ramach tej inicjatywy planowane jest przeprowadzenie szerokiej akcji oświatowej na temat niewydolności serca, chorób towarzyszących oraz możliwości zapobiegania i leczenia tej choroby w połączeniu z badaniami przesiewowymi i edukacją dla mieszkańców Warszawy. Tegoroczne obchody Dnia Świadomości Niewydolności Serca odbędą się 8 maja (niedziela, godz. 10-18) w Warszawie przy Fontannach na Nowym Mieście (Skwer 1 Dywizji Pancernej WP).

Organizatorzy Dnia Świadomości Niewydolności Serca przygotowali strefę badań, w której wykonywane będą m.in.: pomiary CO2 w wydychanym powietrzu, pomiary ciśnienia tętniczego, oznaczanie lipidogramu, oznaczanie poziomu glukozy z kropli krwi.
Ponadto odbędą się warsztaty z resuscytacji z wykorzystaniem specjalnych fantomów, przewidziane są gry i konkursy o tematyce zdrowotnej.

4.9/5 - (147 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH