Pielęgnacja skóry ust

Pielęgnacja skóry ust


Skóra ust jest bardzo wrażliwa i intensywnie reaguje na niskie temperatury, silny wiatr, duże nasłonecznienie, upały, a także klimatyzowane pomieszczenia z małą wilgotnością powietrza. Chcąc zachować zdrowy wygląd ust, należy zadbać o nie ze szczególną uwagą.

Skóra pokrywająca usta jest bardzo cienka i delikatna. Jest siedmiokrotnie cieńsza od pozostałej skóry twarzy. Naczynia krwionośne, które znajdują się w wysokich brodawkach łącznotkankowych prześwitują przez cienki naskórek, co nadaje czerwieni wargowej jej charakterystyczne różowoczerwone zabarwienie. Wargi ust nie mają gruczołów potowych ani włosów. Ze względu na bardzo małą ilość gruczołów łojowych nie mają naturalnej ochrony lipidowej. Usta nie zawierają również melaniny, czyli pigmentu, który chroni przed szkodliwym działaniem promieniowania ultrafioletowego.

Sztyfty i pomadki

Czynniki zewnętrzne w głównej mierze prowadzą do wysuszenia, które jest jednym z najczęstszych problemów dotyczących skóry ust. Jej powierzchnia robi się szorstka, naskórek traci gładkość i zaczyna się łuszczyć. Następnie skóra pęka, a drobne ranki mogą krwawić. Wysuszone i spierzchnięte usta powodują duży dyskomfort, a spękania są odczuwane jako nieprzyjemne szczypanie, a nawet ból. Niestety, właśnie wtedy nieświadomie się oblizujemy, a kontakt ze śliną powoduje jeszcze szybszą utratę wilgoci. Aby temu zaradzić, wystarczy zapewnić ustom odpowiednią ochronę. W codziennej pracy farmaceuty spotykamy się z pytaniami o dobre pomadki czy sztyfty do ust. Nasze porady mogą pomóc rozwiązać te nieprzyjemne problemy. Podczas sprzedaży warto zasugerować, aby zawsze przed wyjściem z domu stosować pomadkę ochronną, sztyft, balsam lub tłusty krem.

Sztyfty do warg to jedna z form bezwodnych produktów kosmetycznych. Są to produkty bogate w woski oraz utwardzone oleje, do których dodaje się pewną ilość płynnych substancji tłuszczowych. Ich punkt topnienia jest bliski 60°C. Główne wskazania do stosowania sztyftów to ochrona przeciwsłoneczna oraz pękanie warg. Niektóre sztyfty zawierają substancje antyseptyczne i są zalecane w celu zapobiegania opryszczce wargowej i jej leczenia.

Głównym zadaniem sztyftów i pomadek dostępnych w aptekach jest ochrona, odżywienie i regeneracja delikatnej skóry ust. W związku z tym preparaty te powinny zawierać w swoim składzie substancje intensywnie nawilżające i gojące. Witamina A jest niezbędna do regeneracji komórek w warstwie podstawnej naskórka, poprawia strukturę warstwy rogowej, przez co wzmacnia funkcje ochronne i zapobiega utracie wody. Chroni skórę przed działaniem wolnych rodników oraz reguluje proces keratynizacji, w efekcie ograniczając szorstkość i złuszczanie cienkiego naskórka na ustach. Witamina E neutralizuje wolne rodniki. Chroni warstwę lipidową naskórka przed utlenieniem i zniszczeniem. Zapobiega wysuszaniu i powstawaniu zmian zapalnych. Pomaga również w produkcji kolagenu, przez co poprawia elastyczność i wygładza powierzchnię warg. Częstymi składnikami pomadek są również lanolina i wazelina. Tworzą one na powierzchni skóry film, który wykazuje działanie okluzyjne. Zmniejszają parowanie wody z naskórka o około 25 proc. i zatrzymują ją w pobliżu powierzchni skóry. Dzięki nim usta są zmiękczone i dobrze nawilżone. Pantenol (prowitamina B5) bardzo łatwo wnika w głąb skóry. Działa przeciwzapalnie i przyspiesza proces regeneracji naskórka. Skutecznie nawilża skórę, nadając jej miękkość i elastyczność. Właściwości gojące i poprawiające barierę lipidową naskórka są często wykorzystywane w produkcji pomadek ochronnych. Ceramidy chronią skórę przed wpływem czynników zewnętrznych oraz przed utratą wody. Nawilżają i wygładzają warstwę rogową naskórka; przyspieszają procesy regeneracji i odbudowę bariery lipidowej; wykazują także właściwości ujędrniające.

Fitoterapia i filtr UV

Przy tworzeniu preparatów do pielęgnacji ust firmy kosmetyczne wykorzystują także fitoterapię. Na szczególną uwagę zasługują oleje roślinne (z wiesiołka, awokado, migdałów, arganowy, kokosowy, makadamia, olejek jojoba, masło shea). Działają one natłuszczająco i nawilżająco. Intensywnie odżywiają, ujędrniają, wzmacniają i wygładzają czerwień wargową. Z kolei wosk pszczeli zapobiega wysuszeniu skóry, uelastycznia ją i zmiękcza. Działa odżywczo i natłuszczająco.

Ważne również jest to, aby preparaty do pielęgnacji ust zawierały filtr UV (przynajmniej SPF 15), który będzie nie tylko chronił przed szkodliwym działaniem promieni ultrafioletowych, lecz także działał przeciwstarzeniowo.

Wybór specyfiku

Apteki posiadają szeroki asortyment preparatów do pielęgnacji ust. Każdy pacjent znajdzie tu właściwy specyfik dla siebie, a także otrzyma fachową poradę od farmaceuty. Przy znacznych problemach z suchością i pierzchnięciem skóry ust odpowiedni będzie preparat z dużą zawartością kojącego i regenerującego pantenolu, lipidów i składników stymulujących nawilżenie skóry. Zapewnią one ochronną barierę izolującą skórę przed podrażnieniami oraz natychmiastowe ukojenie i nawilżenie.

Przy suchości ust i jednoczesnych problemach z opryszczką dobrze sprawdzą się pomadki z betuliną, masłem shea, masłem kakaowym oraz olejkami sojowym, jojoba i wiesiołkowym. Betulina jest wyciągiem z kory brzozy. Działa kojąco i regenerująco na podrażnienia oraz łagodzi objawy opryszczki. Pomadki ze składnikami naturalnymi są hypoalergiczne, uelastyczniają i wygładzają usta.

Podczas sprzedaży pomadki można dodatkowo udzielić kilku porad dotyczących domowych sposobów pielęgnacji ust. Warto przypomnieć pacjentowi o właściwościach np. miodu, który nawilża, odżywia i wygładza naskórek, a także działa kojąco i przyspiesza jego regenerację. Doskonale sprawdzi się również oliwa z oliwek lub olej kokosowy. Peeling połączony z masażem to świetna metoda na spierzchnięte i wysuszone usta. W ten sposób je wygładzimy oraz poprawimy ukrwienie i ożywimy naturalny kolor.

Nowatorskim rozwiązaniem są pomadki z peelingiem zawierające naturalne drobinki ścierające w postaci brązowego cukru trzcinowego. Możemy również polecić peelingi enzymatyczne do twarzy. Taki zabieg powinno się wykonywać raz w tygodniu. Efektem będzie nie tylko wygładzona skóra, ale również głębsze wnikanie substancji aktywnych z pomadek czy też balsamów do ust.

Dopełnieniem pielęgnacji skóry ust będzie stosowanie raz lub dwa razy w tygodniu maski, której zadaniem będzie ją głęboko nawilżyć, odżywić i zregenerować. Niektóre firmy kosmetyczne mają w swojej ofercie eliksiry, serum i maseczki do ust. Takie preparaty najlepiej stosować na noc, aby aktywne składniki mogły się dłużej wchłaniać. Rano usta będą znakomicie nawilżone, gładkie i miękkie.

Alternatywą dla pomadek i sztyftów do ust są także dostępne w aptekach wazelina kosmetyczna i maść gojąca z witaminą A. Polecając je dodatkowo podczas zakupu pomadki, możemy zwiększyć efekt jej działania. Ponadto warto polecać nutriceutyki, np. witaminę A+E, olej z nasion wiesiołka, drożdże. Działając od wewnątrz, zwiększamy bowiem efekt preparatów stosowanych miejscowo.

Przykładowy skład sztyftu do ust:
Składnik Krótka charakterystyka
Paraffinumliquidum (parafina ciekła) Działanie natłuszczające. Wchodzi w skład warstwy okluzyjnej
Cetyl acetate (Octan cetylu) Emolient
Acetylated lanolin alcohol (acetylowany alkohol lanoliny) Działanie natłuszczające – hypoalergiczny
Hydrogenatedpolyisobutene (uwodorniony poliizobuten) Działanie natłuszczające
Cera alba (wosk pszczeli) Bielony składnik konsystencjotwórczy
Cera microcristallina (wosk mikrokrystaliczny) Składnik konsystencjotwórczy
Hydrogenatedcoconutoil (uwodorniony olej kokosowy) Składnik konsystencjotwórczy i nawilżający
4-methylbenzylidene camphor Filtr UVB
Butyl methoxydibenzoylmethane Filtr UVA
Silica (krzemionka) Działanie zagęszczające
Cetyl alkohol (alkohol cetylowy) Tworzy okluzję. Składnik konsystencjotwórczy
Stearic acid (kwas stearynowy) Składnik konsystencjotwórczy
Titanum dioxyde (dwutlenek tytanu) Filtr fizyczny UVA i UVB
Fragrance /Parfum Substancja zapachowa
Tocopheryl acetate Przeciwutleniacz, konserwant
Allantoin (alantoina) Środek gojący i łagodzący
Butyrospermum parkii (masło Karite) Działanie odżywcze i natłuszczające
Stearyl dimethicone (pochodna silikonu) Wodoodporny. Poprawia rozprowadzanie na skórze
α-bisabolol Działanie przeciwzapalne
Propylparaben Konserwant
5/5 - (4 votes)

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH