Organizm kobiety ciężarnej pracuje „za dwoje”, dlatego niezbędne jest przyjmowanie witamin i składników mineralnych przeznaczonych dla pań oczekujących potomstwa. Lekarze przywiązują szczególną wagę do witaminy B9, nazywanej kwasem foliowym.
Przyszli rodzice często określają moment, kiedy są gotowi na przyjęcie nowego członka rodziny, opierając swoją decyzję na analizie sfery materialnej i sytuacji zawodowej. Nie biorą przy tym pod uwagę swojego stanu zdrowia. Tymczasem lekarze ginekolodzy zalecają przygotowanie się do ciąży 12 miesięcy przed poczęciem. Przygotowania te mają dotyczyć zmiany stylu życia (zwolnienie tempa, racjonalna dieta) oraz wykonania szeregu badań pozwalających na wyeliminowanie zagrożeń dla matki i dziecka.
Po pierwsze – podstawowe badania
Ogólny stan zdrowia obrazują badania krwi i moczu, które pozwalają na wykrycie takich chorób jak anemia czy cukrzyca. Wykonuje się także badania na nosicielstwo żółtaczki i przebiegającej bezobjawowo odzwierzęcej toksoplazmozy. Przyszła matka powinna zaszczepić się przeciwko różyczce, o ile nie chorowała na nią w dzieciństwie, ponieważ zakażenie tą chorobą w ciąży stwarza ryzyko wad słuchu u dziecka. W szczególnych przypadkach ginekolog może zlecić dodatkowe specjalistyczne badania.
Po drugie – witaminy i minerały
Organizm kobiety ciężarnej pracuje „za dwoje”, dlatego niezbędne jest przyjmowanie witamin i składników mineralnych przeznaczonych dla pań oczekujących potomstwa. Lekarze przywiązują szczególną wagę do witaminy B9, nazywanej kwasem foliowym. Reguluje ona wzrost i funkcjonowanie wszystkich komórek i odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, uczestnicząc w procesie powstawania neurostymulatorów – serotoniny i noradrenaliny. Serotonina działa kojąco i uspokajająco, a noradrenalina odpowiada za aktywność w ciągu dnia i poprawia nastrój.
Po trzecie – eliminacja zagrożeń
Kwas foliowy odgrywa istotną rolę w prawidłowym przebiegu ciąży – przeciwdziała powstawaniu u płodu wad cewy nerwowej, które mogą doprowadzić do powstania przepukliny oponowo-rdzeniowej lub śmierci dziecka. Warto zwrócić uwagę, że wady cewy nerwowej powstają najczęściej w pierwszym miesiącu ciąży, kiedy przyszła matka na ogół nie wie, że spodziewa się dziecka. Dlatego przyjmowanie witaminy B9 powinno rozpocząć się minimum 4 tygodnie przed planowanym poczęciem, i trwać aż do końca trzeciego miesiąca ciąży. Zalecana dawka to 0,4-1,0 mg. Kobiety z grupy ryzyka – czyli z rodzin, w których pojawiały się wady cewy, przyjmujące leki przeciwpadaczkowe i chore na cukrzycę – przyjmują do 4,0 mg dziennie, oczywiście pod kontrolą lekarza! Zwiększone zapotrzebowanie na kwas foliowy występuje u osób opalających się (promienie słoneczne go niszczą), nadpobudliwych i narażonych na stres. Witamina B9 bierze udział w procesach krwiotwórczych w tworzeniu cząsteczek hemoglobiny, czyli jest czynnikiem antyanemicznym. I to jest kolejne wskazanie dla przyszłych matek, ponieważ w czasie ciąży często dochodzi do obniżenia poziomu hemoglobiny (anemia).
Dbając o zdrowie przyszłych rodziców, inwestuje się w zdrowie dziecka. Dlatego najważniejszym zadaniem przyszłej matki jest odpowiednie przygotowanie się do tej życiowej roli jeszcze przed zajściem w ciążę. Niestety w Polsce ten pogląd nie jest popularny, a większość ciąż jest nieplanowana lub przypadkowa…