Starsi motocykliści bardziej narażeni na kontuzje

Motocykliści po 60. roku życia są niemal trzykrotnie bardziej narażeni na poważne kontuzje niż ich młodsi koledzy – wskazują wyniki amerykańskich badań opublikowane w czasopiśmie „Injury Prevention”.

Zespół naukowców z Brown University (USA) kierowany przez Tracy Jackson przeanalizował bazę danych wypadków motocyklowych, których uczestnicy wymagali hospitalizacji. Takich przypadków, dotyczących osób powyżej 20. roku życia, było w latach 2001-2008 półtora miliona.

Naukowcy podzielili przypadki na trzy grupy wiekowe: 20-39 lat, 40-59 lat i powyżej 60 lat. Analiza wykazała, że motocykliści w wieku 40-59 lat są dwukrotnie bardziej narażeni na konieczność hospitalizacji, a powyżej 60. roku życia – prawie trzykrotnie. Co więcej, ich obrażenia są poważniejsze, począwszy od złamań kości i zwichnięć, po urazy narządów wewnętrznych i uszkodzenia mózgu.

Według autorów badania, przyczyną zwiększonego zagrożenia dla starszych motocyklistów jest pogarszający się z wiekiem wzrok i obniżony czas reakcji. Dochodzi do tego postępująca kruchość kości i malejąca masa mięśniowa. Dodatkowo osoby te często wybierają ciężkie motocykle, które są wywrotne zwłaszcza na zakrętach. Częściej też popełniają błędy w kierowaniu jednośladem kończące się kontuzjami.

– Wypadek motocyklowy, z którego dwudziestolatek wyjdzie bez szwanku, sześćdziesięciopięciolatka zaprowadzi do szpitala z poważnym urazem – ostrzega dr Tracy Jackson.

(Źródło: rp.pl)

4.9/5 - (232 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH