Diklofenak zwiększa ryzyko zawału i udaru

Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) zawierające diklofenak zwiększają ryzyko zawału serca i udaru mózgu – alarmują specjaliści z Wielkiej Brytanii i Kanady na łamach PLOS Medicine.

Patricia McGettigan z The London School of Medicine and Dentistry oraz David Henry z University of Toronto podkreślają, że wiadomo o tym od dawna, ale nic z tym faktem nie zrobiono. Tymczasem leki te jak najszybciej powinny zostać wycofane z obrotu. Jak twierdzą badacze, na rynku dostępne są bezpieczniejsze preparaty o podobny działaniu, takie jak naproksen.

Diklofenak od wielu lat jest jednym z najczęściej stosowanych niesteroidowych środków przeciwzapalnych o silnym działaniu zarówno przeciwzapalnym, jak również przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Znajduje się on w różnych preparatach, w postaci tabletek, żeli i czopków.

Według McGettigan i Henry’ego, u chorych zażywających diklofenak zawały serca i udary mózgu zdarzają się o 40-60 proc. częściej niż u tych, którzy go nie stosują. Pod tym względem stwarza on takie samo, a nawet większe ryzyko niż rofekoksib, który wycofywano z rynku w 2004 r.

Rofekoksib był pierwszym NLPZ o selektywnym działaniu. Miało ono polegać na eliminacji ryzyka uszkodzeń żołądka, do jakich często dochodzi po dłuższym zażywaniu leków z tej grupy.

Takie efekty spodziewano się uzyskać dzięki temu, że lek hamował działanie prostaglandyn COX-2 odpowiedzialnych za reakcje prozapalne powstające w miejscu zapalenia (np. w stawach). Jednocześnie nie wpływał on na inne tego typu substancje o nazwie COX-1.

Jak się później okazało, rofekoksib w długotrwałym stosowaniu zwiększał ryzyko zawału serca i udaru mózgu. Kiedy ujawniono ten fakt na łamach pisma „Circulation”, preparat wycofano ze sprzedaży.

Naukowcy podejrzewają, że diklofenak silnie hamuje COX-2, ale nie blokuje całkowicie COX-1. Skutkuje to większą skłonnością do tworzenia skrzeplin w układzie krążenia, co może doprowadzić do zatkania naczynia krwionośnego w mózgu lub w mięśniu sercowym.

(Źródło: rynekzdrowia.pl)

4.6/5 - (307 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH