Arłukowicz planuje zmiany w onkologii

Minister zdrowia zapowiedział na ten rok zmiany w systemie leczenia nowotworów. Większy nacisk zostanie położony na jakość i kompleksowość leczenia. Bartosz Arłukowicz widzi konieczność wprowadzenia nadzoru merytorycznego i kwalifikacji leczenia onkologicznego z poziomu resortu zdrowia.

Zgodnie z pomysłem ministra zdrowia, każdy pacjent z nowotworem byłby wyposażony w kartę leczenia onkologicznego, by wracał z nią do swego lokalnego ośrodka.

– Leczenie systemu onkologii będzie trochę bolało (…). Potrzebne będą dyskusje czy dany ośrodek onkologiczny jest efektywny i bezpieczny, więc to nie będzie proces łatwy – powiedział Arłukowicz podczas debaty w ramach VII Forum Liderów Organizacji Pacjentów.

Prof. Maciej Krzakowski, konsultant krajowy w dziedzinie onkologii klinicznej poinformował natomiast, że na zlecenie ministra zdrowia przeprowadzono w 2012 r. ankietę w 400 ośrodkach zdrowia, które miały zakontraktowane świadczenia z zakresu onkologii.

– Wyniki ankiety pokazały, że mamy nadmierne rozproszenie ośrodków leczenia nowotworów. W części województw świadczenia są udzielane przez nadmierną liczbę ośrodków w porównaniu do liczby mieszkańców – powiedział.

Według profesora „sieć leczenia raka byłaby oparta o instytucję, która oceni faktyczne potrzeby oraz stworzy standardy postępowania, ale też będzie sprawowała nadzór merytoryczny i będzie monitorować jakość leczenia”. „Ale to byłaby sieć ludzi, a nie kolejny gmach i instytucja” – zaznaczył.

Prof. Krzakowski wyjaśnił, że chodzi np. o to, aby wyniki mammografii z małego ośrodka ocenił ktoś w dużym ośrodku onkologicznym przy pomocy teletransmisji. Wskazał ponadto na konieczność wprowadzenia referencyjności ośrodków, czyli ich podziału ze względu na jakość i kompleksowość leczenia.

(Źródło: rynekzdrowia.pl)

4.5/5 - (253 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH