Światowy Dzień Chorego

11 lutego, obchodzony jest Światowy Dzień Chorego. Święto to zapoczątkował w 1992 r. papież Jan Paweł II w liście skierowanym do ówczesnego przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia, kardynała Fiorenzo Angeliniego.

Papież mówił o konieczności uwrażliwienia na służbę zdrowia oraz zapewnienia lepszej opieki chorym. Potrzebują oni nie tylko pomocy medycznej, ale także obecności i wsparcia bliskich.

Jest to szczególnie ważne w przypadku osób przewlekle chorych. Opieka i pielęgnacja spada często na rodzinę, która nie wie, jak sprostać temu trudnemu zadaniu.

Od czego zacząć? Najpierw trzeba zasięgnąć wiedzy na temat choroby, jej przebiegu, pojawiających się ograniczeń i możliwych remisji. Osobą najbardziej kompetentną jest lekarz prowadzący. To właśnie z nim, za przyzwoleniem chorego, należy porozmawiać. Innym źródłem wiedzy są stowarzyszenia, fundacje, grupy wsparcia.

Opieka nad chorym wiąże się także ze stworzeniem odpowiednich warunków w mieszkaniu, w którym ma przebywać. Jeśli pomieszczenie jest niewielkie, trzeba zdecydować się na przemeblowanie. Dostęp do leżącego musi być zapewniony z dwóch stron.

Istotne jest również odpowiednie łóżko. Chory nie może leżeć na starej, niewygodnej kanapie. Specjalne łóżko można wypożyczyć lub kupić. Konieczny jest też przeciwodleżynowy materac.

Należy też pamiętać o prawidłowej komunikacji z chorym. Lepiej, aby opiekun na początku więcej słuchał, a mniej mówił. Natomiast o długości rozmowy powinien decydować nie tylko chory, ale także opiekun. Istotne jest, aby opiekunowie otwarcie rozmawiali z chorym o swych pozytywnych i negatywnych uczuciach, o chorobie i zmianie planów.

(Źródło: pomorska.pl)

reklama_varia5.png

5/5 - (37 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH