Sposób na pragnienie

Blokowanie działania substancji zwanej oreksyną może pomóc alkoholikom wytrwać w trzeźwości, a otyłym schudnąć? – informuje serwis “EurekAlert.”?

Australijscy naukowcy z Howard Florey Institute w Melbourne odkryli w mózgu mechanizm, który hamuje typowe dla alkoholika pragnienie, by się napić i pomaga zapobiec nawrotowi nałogu. ?W części mózgu zwanej podwzgórzem znajduje się grupa komórek wydzielających oreksynę – substancję regulującą przyjmowanie
pokarmu i odpowiedzialną za alkoholowy rausz.

Podczas badań przeprowadzonych na szczurach zespołowi doktora Andrewa Lawrence’a z Howard Florey Institute udało się za pomocą odpowiedniego leku zablokować euforyczne efekty w mózgach szczurów. W rezultacie gryzonie nie tknęły nawet zaoferowanego im alkoholu, który zwykle piją jak ludzie.

W innym eksperymencie przyzwyczajone do alkoholu, a następnie poddane kuracji odwykowej szczury wytrwały w trzeźwości, choć powróciły do środowiska, gdzie przyzwyczaiły się nadużywać picia.

Jeśli uda się zablokować działanie oreksyny, powinno to pozwolić na skuteczniejsze leczenie alkoholizmu, a być może również nadmiernego objadania się, które prowadzi do otyłości.

4.6/5 - (18 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH