Śnieg we włosach nowoczesne metody walki z łupieżem


Pierwsze objawy łupieżu mogą pojawić się około 10. roku życia. Największe jego nasilenie występuje między 15. a 24. rokiem życia (nawet do 50% populacji w tym wieku, może cierpieć na to schorzenie). Po pięćdziesiątce objawy choroby stopniowo maleją, nawet bez leczenia. łupież dotyka częściej mężczyzn niż kobiety.

W zdrowej skórze głowy, nowe komórki tworzą się w dolnej części naskórka, stopniowo przesuwają się w górę, obumierają i tworzą łuski, które następnie odpadają. Gdy migracja komórek zdolnej warstwy naskórka do jego powierzchni ulega przyśpieszeniu, warstwa zrogowaciała staje się cieńsza, a łuski odpadające z naskórka są dużo większe, niż w przypadku zdrowej skóry i mogą niekiedy składać się z kilku tysięcy komórek. Są zwykle suche, o szaro białym zabarwieniu. To właśnie jest łupież.

Obecnie odkryto, że niewątpliwie dużą rolę w jego powstaniu odgrywa mikroskopijny grzyb Malessezia furfur. Grzyb ten znajduje się na skórze głowy i w normalnych warunkach jest całkowicie nieszkodliwy. Jednak wzrost jego populacji w obrębie skóry głowy prowadzi do powstania łupieżu.

Istnieje bardzo wiele czynników, które sprzyjają powstawaniu łupieżu. Są to: czynniki atmosferyczne (zbyt duże nasłonecznienie, zanieczyszczenie środowiska) lub śle dobrane środki pielęgnacyjne. Pośrednimi przyczynami tego stanu mogą być również: zaburzenia hormonalne, brak higieny, stres, a także, na co należy zwrócić szczególną uwagę, nadmierne wydzielanie łoju.

Panowie i łupież
Jeżeli łupież ma łuski koloru białego to znaczy, że jest to łupież zwykły. Nie powoduje on zwiększenia wypadania włosów. Mogą one być jednak bardziej suche i łamliwe. Czasem podczas procesu dojrzewania łupież zwykły może przejść w łupież tłusty. Pojawią się wówczas łuski tłuste, żółte, nawarstwione i tworzące wręcz strupy. Są one przytwierdzone do podłoża, a chorobie towarzyszy świąd. Występuje on prawie zawsze na skórze pod włosami i może doprowadzić do stanu zapalnego skóry głowy. Wówczas włosy stają się tłuste, lśniące, coraz cieńsze. Zaniedbanie tego stanu może prowadzić do łysienia.

Łupież i Ty
Gdy już jest, nie należy czekać, aż sam minie. Zacznij działać po zimie, kiedy Twoje włosy nie oddychały pod czapką, skóra głowy przegrzewała się, a suche powietrze w pomieszczeniach robiło swoje. Kup dobry szampon. Zanim go zastosujesz dokładnie wyczesz włosy, a myjąc je nie masuj zbyt silnie skóry głowy. Potem mocno spłucz włosy. Staraj się unikać suszenia suszarką, a do czesania używaj grzebienia i szczotki o zaokrąglonych ząbkach, które nie będą podrażniały skóry głowy.

Jaki szampon?
Kiedy kupujesz, dokładnie przeczytaj jego skład. Najlepiej jest, gdy zawiera Pirytionan cynkowy, Climbazol, Piroctone olamine lub disiarczek selenu. W składzie recepturalnym tego typu preparatów bardzo często występuje także siarka, której przypisuje się właściwości keratolityczne, dezynfekujące oraz przeciwgrzybiczne. W preparatach do pielęgnacji włosów wykorzystuje się jej działanie przeciwłojotokowe, zapobiegające przetłuszczaniu się włosów, co często towarzyszy łupieżowi. Niekiedy łupież może być wynikiem zbyt częstego mycia włosów powodującego nadmierną suchość, szorstkość i łuszczenie skóry. W tego typu wypadkach polecane jest stosowanie łagodnych lekko przetłuszczających szamponów przeciwłupieżowych.

Przełom w leczeniu
Przełomem było zastosowanie preparatów przeciwgrzybicznych i zawierających pirytonian cynku. Takim preparatem jest np. Ketokonazol, ma silne działanie przeciwgrzybiczne, a dzięki przedłużonemu działaniu, chroni przed powtórnym nadmiernym namnażaniem grzybów, czyli nawrotem choroby.

Większość szamponów przeciwłupieżowych można kupić w każdej dobrze zaopatrzonej aptece. Szampon należy dopasować do potrzeb naszych włosów. Powinien się on pienić, ale zbyt obfita piana może świadczyć o dużej zawartości związków powierzchniowo czynnych, które mogą podrażniać oraz zbytnio wysuszać skórę głowy. Szampon gęstszy nie zawsze jest lepszy od rzadkiego. Jego gęstą konsystencję można uzyskać stosując środki, które nie tylko nie podnoszą jego walorów, ale mogą działać niekorzystnie zarówno na skórę głowy jak ina włosy. Szampon przezroczysty wygląda znacznie atrakcyjniej, ale o wiele trudniej wprowadzić do niego substancje biologicznie aktywne.

Łupież – można się z nim uporać i bez obaw powrócić do ulubionych czarnych ubrań; a profilaktycznie, przynajmniej raz na dwa tygodnie zastosuj szampon przeciwłupieżowy.

4.3/5 - (69 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH