Smutny kaszel

Ponad połowa osób cierpiących na przewlekły kaszel ma objawy depresji, wynika z najnowszych badań amerykańskich. Optymistyczne jest jednak to, że w miarę jak kaszel ustępuje, poprawia się nastrój pacjentów – napisali autorzy pracy
na łamach pisma “Chest”.

Jak przypominają badacze, kilka wcześniejszych badań sugerowało, że przewlekły kaszel może znacznie obniżać jakość życia pacjentów.

Aby ocenić wpływ przewlekłego kaszlu na nastrój, naukowcy z Centrum Medycznego Montefiore w Nowym Jorku przebadali 100 osób z tą dolegliwością.

Na podstawie standardowego kwestionariusza do oceny objawów depresyjnych i ryzyka depresji klinicznej naukowcy stwierdzili, że aż 53 proc. badanych miało znaczące objawy depresji. W zastosowanym teście już 16 punktów oznacza wyraźną depresją, podczas gdy średnia w badanej grupie wynosiła 18,3.

Gdy badania powtórzono po trzech miesiącach, okazało się, że objawy depresji znacznie złagodniały (średnia liczba punktów 7,4) i że miało to silny związek z ustąpieniem kaszlu.

Badacze liczą, że ich praca pomoże uświadomić lekarzom, jak duże ryzyko depresji towarzyszy osobom z przewlekłym kaszlem.

4.3/5 - (243 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH