Słaby kręgosłup

Na choroby reumatyczne cierpi aż 9 mln Polaków. 1,2 mln z nich zażywa codziennie leki. Najpowszechniejszym ze?schorzeń reumatycznych jest zwyrodnieniowa chorobą stawów – informuje dr Bożena Moskalewicz z Instytutu Reumatologii w Warszawie.

Zdaniem lekarzy, oznacza to, że stan zdrowia Polaków w zakresie chorób narządu ruchu określić należy jako zły, co ma bardzo negatywne skutki społeczne. To nieprawda, że na reumatyzm chorują tylko dorośli, zwłaszcza ludzie starsi.

“Badania wykazały, że już w szkołach podstawowych ok. 10 procent uczniów ma dolegliwości kręgosłupa, a w szkołach średnich – odsetek ten przekracza 25 procent” – mówi prof. Amma Romicka z Instytutu Reumatologii w Warszawie.

Prof. Jacek Szechiński, krajowy konsultant w dziedzinie reumatologii, przypomina, że wspólnymi objawami choroby reumatycznych są bóle stawów, połączone z obrzękiem, zaczerwienieniem, podwyższoną temperaturą wokół stawu i ograniczeniem jego zdolności ruchowej.

Specjaliści podkreślają, że schorzenia te mogą powodować dolegliwości ze strony innych narządów, głównie mięśni i tkanek miękkich wokół stawów, a także – choć rzadziej – skóry, błon śluzowych oraz narządów wewnętrznych, jak np. serce, nerki, płuca czy wzrok.

Choroby reumatyczne nie ustępują same, a nieleczone prowadzą często do bardzo przykrych skutków. Początkowo powodują drobne zaburzenia w wykonywaniu zwykłych czynności, później uniemożliwiają pracę i prowadzą do kalectwa.

Z badań wynika np., że aż 40 proc. osób cierpiących na?schorzenia reumatyczne nie będzie w przeciągu kilku lat zdolna do pracy jeśli nie zostanie poddana prawidłowej terapii. Około 40 proc. orzeczeń o rencie inwalidzkiej zostało wydanych w 2006 roku z powodu chorób reumatycznych, głównie kręgosłupa.

Zdaniem prof. Marii Majdan z Akademii Medycznej w Lublinie dostępność polskich pacjentów do wczesnej diagnostyki chorób stawów, jak i do nowoczesnych leków, jest ograniczona w porównaniu z mieszkańcami innych krajów Unii Europejskiej.

Choroby reumatyczne nie są u nas zaliczane do schorzeń przewlekłych, a przez to pacjenci nie mogą uzyskać takich zniżek na leki, które obniżyłyby koszty terapii i pozwoliły wybrać optymalną dla chorego metodę leczenia.

4.8/5 - (310 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH