Aż 70 proc. klientek aptek ocenia swoją skórę jako wrażliwą i tam najczęściej poszukuje kosmetyków dla siebie. Stąd niezwykle ważne jest profesjonalne doradztwo w zakresie pielęgnacji tego typu skóry.
W dermatologii wrażliwość skóry jest definiowana jako nadmierna reaktywność na czynniki, które normalnie są dobrze tolerowane. Z tego powodu skóra jest bardziej podatna na działanie wielu czynników zewnętrznych i wewnętrznych.
Wyróżniamy różne typy skóry wrażliwej: skóra o obniżonej tolerancji (skłonna do reakcji alergicznych i nadreaktywna), skóra skłonna do zaczerwienień (uczucie gorąca, widoczne naczynka krwionośne), skóra wrażliwa (uczucie ściągnięcia), skóra odwodniona (drobne zmarszczki na powierzchni) oraz skóra sucha i łuszcząca się.
U dermatologa
Zmiany odczuwane przez kobiety o wrażliwej skórze są na tyle przykre i uciążliwe, że większości pacjentek bardziej zależy na ich leczeniu niż na pozbyciu się zmarszczek czy zlikwidowaniu wiotkości skóry twarzy. Tak pokazało badanie przeprowadzone w styczniu 2009 roku na zlecenie producenta dermokosmetyków La Roche-Posay przez instytut badawczy Pentor we współpracy ze Stowarzyszeniem Lekarzy Dermatologów Estetycznych.
Aż 46 proc. ankietowanych pacjentek dermatologów estetycznych przyznało, że ma skórę wrażliwą ze skłonnością do alergii, a 36 proc. skórę wrażliwą bez skłonności do alergii. Z powodu dotkliwie odczuwanych dolegliwości związanych z nadwrażliwością skóry, aż 71 proc. pacjentek ściśle stosuje się do zaleceń lekarza.
W aptece
Kobiety o wrażliwej skórze często szukają pomocy u lekarzy dermatologów, ale także u farmaceutów. U pacjentek, które szukają pomocy przede wszystkim w aptece, objawy wrażliwości są mniej dotkliwe, ale mimo to również wymagają specjalnego traktowania.
Połowa klientek aptek ma skórę odwodnioną i suchą, 35 proc. nadreaktywną i skłonną do zaczerwienień, a 15 proc. skórę szczególnie wrażliwą i alergiczną.
W jaki sposób można rozpoznać, o którym typie wrażliwości mówi pacjentka? Przede wszystkim należy przeprowadzić odpowiedni wywiad. Warto zapytać o nawyki pielęgnacyjne i o reakcję na dotychczas stosowane kosmetyki: czy występowały zaczerwienienia, uczucie ściągnięcia, łuszczenie się skóry itp. Należy też przyjrzeć się skórze pacjentki.
Farmaceuta, chcąc skutecznie pomóc pacjentkom z problemem nadwrażliwości skóry, powinien najpierw nauczyć się rozpoznawać jej typy oraz sposoby zapobiegania dokuczliwym objawom.
Typy skóry wrażliwej
Skóra wrażliwa o obniżonej tolerancji jest cienka, z reguły bardzo jasna i ze względu na zmiany w płaszczu hydrolipidowym często ulega reakcjom alergicznym i zapalnym. Widać na niej miejscowe zaczerwienienia i łuszczący się naskórek.
Pacjentce z powyższymi objawami najlepiej zalecić preparat zawierający minimalną liczbę składników, który nie tylko zmniejszy ryzyko występowania reakcji alergicznych, ale także będzie wpływał łagodząco na już istniejące podrażnienia. Takim preparatem jest kojący krem ochronny Toleriane La Roche-Posay, który nie zawiera lanoliny, alkoholu, parabenów i substancji zapachowych.
Skóra wrażliwa i skłonna do zaczerwienień jest delikatna, cienka i charakteryzuje się widocznymi na powierzchni rozszerzonymi lub popękanymi naczynkami w okolicach policzków i nosa. Są to zmiany bardzo dokuczliwe – pacjentki często skarżą się na uczucie gorąca, ściągnięcia skóry, pieczenia oraz dyskomfort.
Pacjentce z tego typu objawami najlepiej poradzić preparat zawierający składniki wzmacniające ścianki naczyń krwionośnych, poprawiające odporność skóry na czynniki zewnętrzne (np. zmiany temperatury) oraz łagodzący podrażnienia. Istotna w tym przypadku jest również ochrona przed słońcem, gdyż skóra skłonna do zaczerwienień wyjątkowo źle znosi działanie promieni UVA i UVB. Takim preparatem jest Rosaliac XL La Roche-Posay zawierający witaminę CG, B3, Mexoryl® chroniący przed promieniami UV oraz wodę termalną z La Roche-Posay. Niezmiernie ważne jest, aby do pielęgnacji skóry wrażliwej stosować łagodne preparaty do oczyszczania i nie używać wody. Godny polecenia jest żel micelarny do demakijażu z gamy Rosaliac.
Pacjentce o skórze wrażliwej i delikatnej, u której nie występują inne nieprzyjemne objawy, najlepiej zalecić preparat, który będzie natychmiastowo nawilżał skórę, łagodził jej podrażnienia oraz wpływał w dłuższym okresie na zmniejszenie jej wrażliwości. Takim preparatem jest Hydreane La Roche-Posay, krem nawilżający do skóry wrażliwej, który nie zawiera parabenów.
Na skórze wrażliwej i odwodnionej szybko pojawiają się drobne zmarszczki, często występuje uczucie ściągnięcia, skóra traci sprężystość i marszczy się przy uszczypnięciu. Przy takich objawach najlepiej zalecić pacjentce preparat intensywnie i długotrwale nawilżający, przywracający skórze elastyczność i komfort. Preparatem o takich właściwościach jest krem Hydraphase XL La Roche Posay. Zawiera on hialuronian sodu, który ma silne właściwości wiążące wodę w naskórku, oraz filtr chroniący przed promieniowaniem UVA i UVB, które jest główną przyczyną przedwczesnego starzenia się skóry.
Skórę suchą można rozpoznać po czterech występujących jednocześnie objawach: uczucie ściągnięcia, wrażliwość, brak elastyczności i szorstkość. Stany te są związane z uszkodzeniem płaszcza hydrolipidowego na powierzchni skóry i zaburzeniami składu lipidów warstwy rogowej. Zbyt mała ilość lipidów prowadzi do utraty wody w przestrzeniach międzykomórkowych, a w efekcie do łuszczenia się naskórka.
Jeżeli rozpoznamy objawy suchości skóry u naszej pacjentki, najlepiej polecić jej do codziennej pielęgnacji odżywczy krem regenerujący, który dostarczy naskórkowi niezbędnych kwasów tłuszczowych i zapewni jej długotrwały komfort. Takim kremem odżywczym i regenerujacym jest Nutritic La Roche-Posay zawierający 2,5% biolipidów przeznaczony do skóry suchej lub 5% biolipidów do skóry bardzo suchej.
Przedstawienie korzyści
Podczas profesjonalnej porady w aptece warto przedstawić pacjentce korzyści, jakie płyną ze stosowania zalecanych preparatów, wymienić ich aktywne składniki oraz podkreślić ich bardzo dobrą tolerancję. Oprócz odpowiedniego kremu pielęgnacyjnego należy polecić preparaty uzupełniające z linii przeznaczonych do oczyszczania skóry wrażliwej.
Trzeba przy tym pamiętać, że pacjenci o skórze wrażliwej często doświadczają dyskomfortu i złego samopoczucia związanego ze stanem ich skóry, więc od farmaceuty oczekują wysłuchania, zrozumienia i odpowiedniego doradztwa w zakresie pielęgnacji. Profesjonalny doradca w aptece będzie umiał tę potrzebę zaspokoić z korzyścią dla pacjenta.
tekst:
Anna Stupkiewicz
Dział szkoleń La Roche-Posay