Sen to zdrowie

W ostatnich kilkunastu latach stopniowo rośnie odsetek młodych ludzi skarżących się na problemy ze snem.

Niewątpliwie wzrost problemów ze snem obserwowany wśród nastolatków wiąże się ze stylem życia, skróceniem czasu przeznaczonego na sen, coraz późniejszym kładzeniem się spać. Taki codzienny niedobór snu, poza brakiem wypoczynku, wpływa także negatywnie na kształtowanie wewnętrznego zegara biologicznego, co ma ogromne znacznie zwłaszcza u młodych ludzi.

O ile młodzi “nie mają czasu” na sen, o tyle osoby starsze, zwłaszcza przebywające już na emeryturze, zbyt wiele czasu przeznaczają na spanie, leżąc w łóżku nawet około dziesięciu godzin na dobę. W efekcie prowadzi to do bezsenności.

Jak nie dać się bezsenności? Najważniejszą rolę odgrywają wczesna profilaktyka i odpowiednie leczenie.

Wiedza społeczeństwa na temat roli i znaczenia snu jest niewielka. Tylko 20-30 proc. osób cierpiących na bezsenność zgłasza się z tego powodu do lekarza. Nie lepiej zresztą jest wśród samych lekarzy, którzy ani w czasie studiów lekarskich, ani w czasie szkolenia podyplomowego nie uzyskują dostatecznych informacji na temat diagnostyki i leczenia zaburzeń snu.

Należy promować zasady zdrowego snu, zwłaszcza wśród młodych ludzi. Wiadomo, że jego niedobór wpływa negatywnie na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne, zwiększa ryzyko wystąpienia nadciśnienia, otyłości, a także zaburzeń lękowych czy depresyjnych.

Licealiści, którzy gorzej śpią, mają gorsze oceny w szkole, odczuwają więcej dolegliwości somatycznych, np. bóle głowy i częściej sięgają po alkohol. Jeśli człowiek w młodym wieku rozreguluje sobie zegar biologiczny, to zwiększa się ryzyko pojawienia się w późniejszym wieku poważnych kłopotów ze snem.

Źródło: “Świat Lekarza” 2/2009

4.6/5 - (280 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH