Filtr zdrowia

Dopóki nerki są zdrowe, nie zastanawiamy się nad ich stanem. Niesłusznie. Tegoroczna edycja Nagrody Zaufania “Złoty OTIS” poświęcona będzie tematyce nerek.

Warto sobie uświadomić, jak niebezpieczne mogą być nierozpoznane w porę, przebiegające skrycie, schorzenia nerek. Gdy są wcześnie wykryte, można je skutecznie i stosunkowo prosto wyleczyć. Natomiast przewlekła choroba nerek może doprowadzić do bardzo poważnego zagrożenia życia. Szansą na jego uratowanie jest stałe dializowanie albo przeszczep.

Czy masz zdrowe nerki? Takie pytanie postawił w ubiegłym roku opinii publicznej amerykański aktor Luis Gossett Junior, gdy po przebytej operacji nerek wrócił do zdrowia. Uznał, że warto uświadomić wszystkim, jak niebezpieczne mogą być nierozpoznane w porę schorzenia tych organów.

Zdaniem nefrologów miał rację. Już od trzech lat w marcu prowadzą oni na całym świecie akcję, której celem jest przeciwdziałanie przewlekłym chorobom nerek. Upowszechniają wiedzę o tym, czym one grożą i jak nie dopuszczać do ich rozwoju. Sojusznikami tych specjalistów są przede wszystkim lekarze rodzinni. Sprawdzają oni stan nerek swoich pacjentów, gdy ci zgłaszają się na wizytę z zupełnie inną dolegliwością. Inicjatywę nefrologów wspierają także kardiolodzy i diabetolodzy.

Szacuje się, że na przewlekłą chorobę nerek może cierpieć nawet 10 proc. populacji. W przypadku Polski oznacza to blisko 4 mln osób. Tak duża liczba zagrożonych wiąże się ze wzrostem przypadków cukrzycy, nadciśnienia, problemów z układem krążenia i ze starzeniem się społeczeństwa.

Jeśli chcemy żyć długo i w dobrej formie, warto zadbać o nerki. Wystarczy co jakiś czas sprawdzać ich stan, wykonując proste badanie poziomu kreatyniny we krwi. Każdy jej wzrost to sygnał alarmowy. Choroby nerek we wczesnym etapie rozwoju da się zahamować, a nawet cofnąć. Już wkrótce w aptekach będą dostępne testy do samodzielnego sprawdzenia poziomu kreatyniny. Jednak warto przypominać pacjentom, aby o wynikach badania zawsze trzeba porozmawiać z lekarzem.

Tegoroczna edycja Nagrody Zaufania “Złoty OTIS” poświęcona będzie tematyce chorób nerek. W ramach tej inicjatywy od 28 kwietnia do 20 maja br. będą rozdawane bezpłatne zaproszenia na badania profilaktyczne niezbędne do wykrycia choroby nerek we wczesnym stadium.

Badania będą przeprowadzane w ambulatoriach firmy “Diagnostyka” w Warszawie i Krakowie. Aby otrzymać jedno z 2000 zaproszeń, należy przysłać do redakcji “Na zdrowie” zaadresowaną kopertę ze znaczkiem i dopiskiem “Uwaga nerki!”. Pytaj o magazyn “Na zdrowie. Dostępne bez recepty” w swojej aptece!

5/5 - (84 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH