Dopóki nerki są zdrowe, nie zastanawiamy się nad ich stanem. Niesłusznie. Tegoroczna edycja Nagrody Zaufania “Złoty OTIS” poświęcona będzie tematyce nerek.
Warto sobie uświadomić, jak niebezpieczne mogą być nierozpoznane w porę, przebiegające skrycie, schorzenia nerek. Gdy są wcześnie wykryte, można je skutecznie i stosunkowo prosto wyleczyć. Natomiast przewlekła choroba nerek może doprowadzić do bardzo poważnego zagrożenia życia. Szansą na jego uratowanie jest stałe dializowanie albo przeszczep.
Czy masz zdrowe nerki? Takie pytanie postawił w ubiegłym roku opinii publicznej amerykański aktor Luis Gossett Junior, gdy po przebytej operacji nerek wrócił do zdrowia. Uznał, że warto uświadomić wszystkim, jak niebezpieczne mogą być nierozpoznane w porę schorzenia tych organów.
Zdaniem nefrologów miał rację. Już od trzech lat w marcu prowadzą oni na całym świecie akcję, której celem jest przeciwdziałanie przewlekłym chorobom nerek. Upowszechniają wiedzę o tym, czym one grożą i jak nie dopuszczać do ich rozwoju. Sojusznikami tych specjalistów są przede wszystkim lekarze rodzinni. Sprawdzają oni stan nerek swoich pacjentów, gdy ci zgłaszają się na wizytę z zupełnie inną dolegliwością. Inicjatywę nefrologów wspierają także kardiolodzy i diabetolodzy.
Szacuje się, że na przewlekłą chorobę nerek może cierpieć nawet 10 proc. populacji. W przypadku Polski oznacza to blisko 4 mln osób. Tak duża liczba zagrożonych wiąże się ze wzrostem przypadków cukrzycy, nadciśnienia, problemów z układem krążenia i ze starzeniem się społeczeństwa.
Jeśli chcemy żyć długo i w dobrej formie, warto zadbać o nerki. Wystarczy co jakiś czas sprawdzać ich stan, wykonując proste badanie poziomu kreatyniny we krwi. Każdy jej wzrost to sygnał alarmowy. Choroby nerek we wczesnym etapie rozwoju da się zahamować, a nawet cofnąć. Już wkrótce w aptekach będą dostępne testy do samodzielnego sprawdzenia poziomu kreatyniny. Jednak warto przypominać pacjentom, aby o wynikach badania zawsze trzeba porozmawiać z lekarzem.
Tegoroczna edycja Nagrody Zaufania “Złoty OTIS” poświęcona będzie tematyce chorób nerek. W ramach tej inicjatywy od 28 kwietnia do 20 maja br. będą rozdawane bezpłatne zaproszenia na badania profilaktyczne niezbędne do wykrycia choroby nerek we wczesnym stadium.
Badania będą przeprowadzane w ambulatoriach firmy “Diagnostyka” w Warszawie i Krakowie. Aby otrzymać jedno z 2000 zaproszeń, należy przysłać do redakcji “Na zdrowie” zaadresowaną kopertę ze znaczkiem i dopiskiem “Uwaga nerki!”. Pytaj o magazyn “Na zdrowie. Dostępne bez recepty” w swojej aptece!