Sen dodaje odwagi

Cierpiące na zaburzenia snu dzieci są smutniejsze niż inne, bardziej przygnębione i depresyjne oraz mają napady lękowe – donoszą naukowcy na łamach styczniowego wydania czasopisma “Journal Sleep”.

Grupa badaczy z University of Pittsburgh pod kierunkiem dr Xianchen Liu przebadała 553? dzieci chorych na depresję. Okazało się, że ponad 72 proc. z nich cierpiało z powodu różnych zaburzeń snu. 53 proc. skarżyło się na bezsenność, 9 proc. na nadmierną potrzebę snu, a u 10 proc. badanych występowały oba te problemy.

Zaburzenia snu częściej pojawiały się u depresyjnych dziewcząt niż chłopców, natomiast wiek nie miał żadnego znaczenia.

Okazało się też, że dzieci, u których występowały oba zaburzenia jednocześnie (bezsenność i nadmierna potrzeba spania) miały silniejszą formę choroby. Były bardziej apatyczne i przygnębione, wykazywały skłonność utraty wagi, opóźnionych reakcji psychofizycznych i przewlekłego przemęczenia.

“O związku depresji z problemami ze snem wiadomo już od dawna. Ale dopiero nasze badania ujawniły, że w przypadku depresji dziecięcej nie wszystkie zaburzenia snu mają takie samo znaczenie” – mówi dr Liu. “Połączenie bezsenności i nadmiernej senności sprzyja depresji dwa razy bardziej, niż każde z tych zaburzeń występujące osobno” – dodaje.

“Oznacza to, że podczas diagnozowania dzieci depresyjnych powinniśmy skupić się określeniu dokładnej specyfiki ich problemów ze snem. Być może także leczenie tych zaburzeń powinno być różne w zależności od ich rodzaju” – zaznacza naukowiec.

Eksperci zalecają, aby dzieci w wieku szkolnym przesypiały w nocy ok. 10-11 godzin na dobę, a dzieci przedszkolne 11-13 godzin. To pomoże im cieszyć się pełnią zdrowia i zapewni optymalną wydajność psychofizyczną.

4.5/5 - (194 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH