Rozsądek bez recepty

Wiele leków jest dziś dostępnych bez recepty. Jednak pacjenci zwykle nie czytają dołączonych do nich ulotek i nie zdają sobie sprawy, że preparaty OTC nie dla każdego są bezpieczne.

Jeszcze niedawno rzadko komu przychodziło do głowy, by samodzielnie, bez lekarza czy farmaceuty, podejmować decyzje w sprawie leczenia. Na własną rękę stosowano co najwyżej zioła czy środki zwalczające ból głowy. Pacjent oczekiwał diagnozy i porady od lekarza, którego darzył niemal bezgranicznym zaufaniem. Taki stan rzeczy wynikał przede wszystkim z braku wiedzy na temat farmakoterapii. Kiedyś o lekach nie mówiło się tyle co dziś, nie było reklam w telewizji, ulotek ani czasopism dla pacjentów w aptekach.

Obecnie leki są łatwo dostępne. Preparaty OTC oraz suplementy diety można kupić nie tylko w aptece, ale również w osiedlowym sklepie czy na stacji benzynowej. Pacjenci są bombardowani reklamami zachwalającymi specyfiki leczące prawie wszystkie dolegliwości. Często uważają je za w pełni bezpieczne, nie pamiętając lub nie zdając sobie sprawy, że są to lekarstwa, które mogą mieć działania niepożądane.

Zjawisko samoleczenia dotyczy w szczególności kobiet oraz osób starszych – nieufnych, często wręcz za bardzo skoncentrowanych na własnym zdrowiu. Niewygodna diagnoza lub też decyzja lekarza o zaprzestaniu przepisywania długotrwale przyjmowanego leku powoduje irytację i chęć udania się do kolejnego specjalisty. Jeśli jeden lekarz nie przepisze żądanego leku, być może zrobi to inny.

Taka zabawa w kotka i myszkę może być tragiczna w skutkach, zwłaszcza jeśli pacjent nie informuje kolejnych lekarzy o zażywanych lekach. Farmaceuta w aptece powinien być wyczulony na sytuacje, kiedy pacjent przynosi recepty na jedno nazwisko od różnych lekarzy. Często to ostatni dzwonek, by ostrzec go przed jednoczesnym stosowaniem kilku preparatów wykazujących interakcje.

Pełny tekst artykułu o lekach bez recepty znajdą Państwo w magazynie “Manager Apteki”

4.8/5 - (248 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH