Rada w aptece

Dobór leków stosowanych w tak błahym z pozoru schorzeniu, jakim jest przeziębienie, wymaga dużej ostrożności.

Zważywszy na wysoki odsetek osób leczących się bez konsultacji z lekarzem oraz na szeroki dostęp do leków OTC, to właśnie farmaceuta odgrywa kluczową rolę w opiece nad pacjentem.

Przeziębienie jest najczęstszą chorobą, na którą niemal każdy dorosły zapada przynajmniej raz w roku. U dzieci, zwłaszcza w wieku przedszkolnym i szkolnym, do infekcji dochodzi częściej. Przeziębienie ma zazwyczaj postać łagodnej wirusowej infekcji nosa i gardła. Ze względu na dużą ilość i różnorodność wirusów skuteczna szczepionka nie została opracowana.

Objawy infekcji pojawiają się zwykle po dwóch dniach od ekspozycji. Należą do nich: kichanie, kaszel, katar, ból gardła, bóle głowy połączone z łagodną gorączką, dreszczami i zmęczeniem. Dolegliwości utrzymują się zwykle do pięciu dni, zaś kaszel może trwać do trzech tygodni.

Próby leczenia tylko jednego z objawów mogą być utrudnione, gdyż większość preparatów dostępnych bez recepty stosowanych w przeziębieniu zawiera zazwyczaj kilka substancji leczniczych. Leczenie objawów, które nie występują u danej osoby, może spowodować dodatkowe problemy.

W przypadku przeziębienia wywołanego infekcją wirusową stosuje się zazwyczaj leczenie objawowe. Ma ono na celu głównie złagodzenie objawów przeziębienia i poprawę komfortu pacjenta. Do stosowanych leków należą: środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, udrożniające zatoki oraz nos, a także środki przeciwkaszlowe lub wykrztuśne.

Bardzo często farmaceuci są jedynym fachowym personelem medycznym, który może przeprowadzić podstawowy wywiad medyczny. Uzyskane informacje na temat ewentualnych jednostek chorobowych pacjenta i stosowanych przez niego leków znacząco wpływają na bezpieczeństwo i powodzenie farmakoterapii.

Wiedza na temat stanu zdrowia pacjenta umożliwia odpowiednie dopasowanie preparatu, uniknięcie działań niepożądanych oraz interakcji lekowych, a tym samym pozwala na minimalizację kosztów leczenia.

Pełny tekst artykułu znajdą Państwo w magazynie “Manager Apteki”.

4.3/5 - (178 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH