RECQL – nowy gen odpowiedzialny za raka piersi

RECQL to nowy gen zidentyfikowany przez polskich i kanadyjskich naukowców, którego mutacja powoduje wysokie ryzyko wystąpienia raka piersi u kobiet.

Odkrycia dokonali profesorowie Jan Lubiński i Cezary Cybulski ze Szczecina, a także grupa genetyków z Toronto i Montrealu.

Naukowcy oceniają, że liczba nosicielek genu RECQL w Polsce wynosi ponad 15 tysięcy. Ryzyko zachorowania na raka piersi u tych kobiet jest pięciokrotnie większe niż u pozostałych pań. Jeśli wśród krewnych stwierdzono wcześniejsze zachorowanie, ryzyko to wynosi ponad 50 procent.

-Kiedy gen jest uszkodzony, dochodzi do jego mutacji. Wówczas DNA nie jest prawidłowo naprawiane i powstaje komórka nowotworowa – wyjaśnia znaczenie odkrycia prof. Cezary Cybulski.

Podczas realizacji projektu zostało przebadanych ponad 30 tysięcy kobiet zdrowych i chorych, zarówno Polek, jak i Kanadyjek.

Zdaniem prof. Cybulskiego, jeszcze w tym roku pacjentki będą mogły podczas badań diagnostycznych sprawdzić, czy są nosicielkami zmutowanego genu: – Kobieta, która dowie się, że ma zmianę genetyczną, będzie świadoma większego ryzyka wystąpienia choroby. Zalecimy jej częstsze badania i mammografię już od 35. roku życia – mówi profesor.

Wyniki badań polskich i kanadyjskich naukowców zostały opublikowane na łamach prestiżowego magazynu „Nature Genetics”.

(Źródło: zdrowie.dziennik.pl)

4.8/5 - (66 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH