Rak jelita grubego: coraz częstszy u młodych

Wzrasta liczba zachorowań na raka jelita grubego u osób młodych – alarmują specjaliści. Do 2020 roku częstość występowania raka jelita grubego u osób w wieku 20-34 lata wzrośnie o 37,8 proc., zaś w 2030 roku ten wzrost wyniesie aż 90 proc. – podają naukowcy z University of Texas na łamach „Journal of the American Medical Association”.

Z kolei u pacjentów w wieku powyżej 50 lat do 2020 roku u liczba zachorowań na raka jelita grubego spadnie o 23,2 proc., zaś do roku 2030 o 41,1 proc. To zaskakujące, ponieważ do tej pory ten typ nowotworu dotykał głównie osoby starsze.

Dlatego uczeni sugerują, że konieczne jest wprowadzenie badań przesiewowych u młodszych pacjentów (a nie, jak do tej pory, u osób po 50. roku życia) i dokładne zbadanie czynników ryzyka rozwoju raka jelita grubego. Specjaliści wskazują kilku winowajców: spożywanie dużej ilości fast foodów, czerwonego mięsa i słodkich napojów gazowanych oraz unikanie aktywności fizycznej.

Rak jelita grubego jest trzecim co do częstości występowania nowotworem u obu płci. Warto znać jego trzy główne objawy. To ból brzucha, krew w stolcu, zmiany czynności jelit (zarówno biegunka, jak i zatwardzenie).

Przyczyn zachorowania jest kilka. Głównym czynnikiem jest wiek, bo prawie dziewięć na dziesięć przypadków raka jelita grubego diagnozuje się u osób po 60. Roku życia. Zagrożenie raka jest wyższe u pacjentów z nadwagą i otyłych oraz spożywających dużą ilość czerwonego, przetworzonego mięsa oraz zbyt małą ilość błonnika. Do czynników ryzyka nowotworu należy też niska aktywność fizyczna, palenie papierosów i nadużywanie alkoholu. Rak jelita grubego może być również uwarunkowany genetycznie.

(Źródło: zdrowie.dziennik.pl)

5/5 - (307 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH