Polski rynek produktów oszczędnościowych i inwestycyjnych rozwija się bardzo dynamicznie. Każdy, kto dysponuje nadwyżkami finansowymi, zastanawia się, jak je zainwestować.
Wybrać fundusze, lokaty czy obligacje? Wzrasta rola doradców, którzy profesjonalnie pomagają swoim klientom podejmować dobre decyzje finansowe służące pomnażaniu gromadzonego kapitału.
Każdy, kto posiada nadwyżki finansowe, powinien efektywnie je pomnażać. Dobrze jest mieć przy tym pewność, że zainwestowane kwoty nie tylko nie przepadną, ale przyniosą zysk. Co zatem robić?
Firmy z sektora doradztwa finansowego pomagają klientom indywidualnym oraz korporacyjnym efektywnie zarządzać własnymi funduszami. Działalność firm doradztwa
finansowego wspierają ludzie, którzy są doskonałymi specjalistami w dziedzinie inwestycji i obrotu kapitałem.
Mnożą fachowo
Nie każdy obywatel ma możliwość i czas na analizę i zapoznanie się z rynkiem usług finansowych, mogą mu w tym pomóc doradcy finansowi specjalizujący się w planowaniu osobistych finansów klientów. Współpraca z firmą doradztwa finansowego zapewnia klientom możliwość świadomego i racjonalnego podejmowania decyzji finansowych w oparciu o profesjonalną wiedzę doradcy.
Europejczycy odchodzą od trzymania pieniędzy na lokatach i depozytach. Wśród państw Europy Zachodniej nie ma takiego, w którym depozyty złożone w bankach przekraczają połowę oszczędności. Starzenie się społeczeństw wymaga większych rezerw na wypłatę emerytur. Można szacować, że osoba dysponująca dochodem około 7 tys. zł miesięcznie powinna zgromadzić kapitał rzędu miliona złotych, żeby po przejściu na emeryturę utrzymać poziom życia.
Jesteśmy z tyłu
Wygląda na to, że najwyższa pora, by i u nas sięgnąć do europejskich doświadczeń. Na razie jest z tym niezbyt dobrze. Jak wynika z badań IPSOS publikowanych przez portal internetowy www.bankier.pl – 41% ankietowanych Polaków przechowuje oszczędności na koncie a-vista w banku, aż 41% trzyma gotówkę w domu, a tylko 29% ankietowanych ma lokaty bankowe. Zaskakująco duży odsetek osób trzyma swoje oszczędności w gotówce, co jest niepokojącym zjawiskiem. Zapewne wynika to z faktu, iż banki w ostatnim czasie utrzymywały bardzo niskie oprocentowanie na rachunkach oszczędnościowo-rozliczeniowych. Jedynie lokaty bankowe są atrakcyjne na stałym poziomie.
Sztuka wyboru
O tym, że i w Polsce zaczynamy rozsądniej gospodarować posiadanymi nadwyżkami, świadczy rosnący odsetek oszczędności trzymanych w funduszach inwestycyjnych – 1% rok temu, 3% obecnie. Wynika to najprawdopodobniej z hossy giełdowej trwającej od sierpnia 2003 r. Wiele osób zdecydowało się ulokować swoje oszczędności w fundusze bardziej agresywne, tj. akcyjne lub zrównoważone.
Czy ktoś, kto nie jest ekspertem finansowym, może podejmować trafne decyzje inwestycyjne? Wybrać fundusze, lokaty czy obligacje? A jeżeli fundusze lub lokaty – to które? Szczęście i intuicja nie gwarantują – na dłuższą metę – sukcesu. Dlatego wzrasta rola doradców, którzy profesjonalnie pomagają swoim klientom podejmować dobre decyzje finansowe służące pomnażaniu gromadzonego kapitału.
Zadaniem doradcy finansowego jest proponowanie optymalnych, zindywidualizowanych rozwiązań dopasowanych do sytuacji materialnej klienta oraz jego aktualnych i przyszłych potrzeb życiowych.
Portfel na lata
Relacja doradcy z klientem powinna trwać latami i ma służyć realizacji potrzeb typu: budowa domu, edukacja dzieci, zabezpieczenie emerytalne własne i rodziny. Renomowane firmy doradcze skupiają się na pomocy w skonstruowaniu portfela, który powinien optymalizować zyski, koszty i ryzyko w określonym czasie.
Jak twierdzą fachowcy, dojrzałość europejskiego rynku i znaczna ilości dostępnych na nim produktów inwestycyjnych sprawiają, że skonstruowanie rozsądnego portfela inwestycji wymaga znacznej wiedzy i znajomości dostępnych rozwiązań.
Indywidualna recepta
Szczególnie ważne jest podejmowanie trafnych decyzji dla zagospodarowania nadwyżek finansowych przez ludzi prowadzących działalność gospodarczą (np. aptekę), dysponujących stałymi, względnie wysokimi dochodami. Dla firm doradczych najważniejszą grupą klientów są osoby, które zgromadziły powyżej 100 tys. złotych, a ich miesięczne dochody przekraczają 10 tys. złotych. Kierowana do nich oferta uwzględnia ich indywidualne potrzeby i oczekiwania, a także daje im do dyspozycji optymalne instrumenty finansowe.
Firmy doradcze, oprócz atrakcyjnych ofert w zakresie strukturyzacji oszczędności i produktów inwestycyjnych, powinny przede wszystkim kierować się indywidualnym podejściem do klienta. Zwłaszcza współpraca z majętnymi klientami determinuje określony rodzaj kontaktu oparty na bezpośredniej relacji i osobistej opiece (w odpowiadającym klientowi miejscu i czasie).