Przeżył w hibernacji

Człowiek, którego uznano za zaginionego, przeżył ponad trzy tygodnie w górach bez jedzenia i picia dzięki temu, że zapadł w stan “hibernacji” – poinformowali lekarze w Japonii.

U Mitsutaki Uchikoshiego puls był niemal niewyczuwalny, temperatura ciała wynosiła zaledwie 22 stopnie Celsjusza, kiedy znaleziono go pod koniec października na górze Rokko w 24 dni po zaginięciu – powiedzieli lekarze, którzy opiekowali się nim w szpitalu w Kobe.

“Drugiego dnia słońce zaszło, byłem na dworze i czułem się dobrze. To moje ostatnie wspomnienie – powiedział we wtorek dziennikarzom 35-letni Uchikoshi przed powrotem do domu ze szpitala. – Musiałem zaraz potem zasnąć”.

Lekarze powiedzieli, że Uchikoshi, urzędnik miejski z Nishinomiya, wybrał się na górę Rokko na spotkanie przy grillu, poszedł na wycieczkę i w odludnym górskim zakątku upadł i stracił przytomność.

Uważają, że kiedy Uchikoshi leżał w chłodnym powietrzu, temperatura jego ciała musiała spaść do około 10 stopni Celsjusza, powodując spowolnienie metabolizmu. Uchikoshi “zapadł w stan podobny do hibernacji; jego narządy spowolniły pracę, ale mózg był chroniony” – powiedział doktor Shinichi Sato. Dodał, że mózg Uchikoshiego “doszedł do siebie na 100 procent”, a wyziębienie i utrata krwi po upadku nie spowodowały u niego żadnych negatywnych trwałych skutków.?

Jednak lekarze nadal nie są pewni, w jaki dokładnie sposób Uchikoshi przeżył tyle czasu z niemal zatrzymanym metabolizmem.

“Jest to rewolucyjny przypadek, skoro pacjent naprawdę przeżył przy tak niskiej temperaturze ciała i to tak długo – powiedział profesor Hirohito Shiomi prowadzący badania nad hibernacją w Uniwersytecie Fukuyama w Hiroszimie.

“Naukowcy musieliby wyjaśnić, czy temperatura ciała Uchikoshiego spadła bardzo szybko, czy też utrata ciepła zaczęła się o wiele później, i kiedy go odnaleziono, w rzeczywistości po prostu już umierał” – powiedział.

Od dawna naukowcy uważają, że hibernacja u człowieka jest teoretycznie możliwa i mogłaby znaleźć zastosowanie do spowolnienia śmierci komórkowej np. w przypadkach krwotoku.

4.8/5 - (294 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH