POChP jest ciągle mało znanym skrótem najczęstszej przewlekłej choroby układu oddechowego, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc.
POChP nie jest chorobą nową. To tylko nowa nazwa dla dwu dobrze znanych chorób – przewlekłego zapalenia oskrzeli i rozedmy płuc.
Najczęściej obie występują jednocześnie z różnym u indywidualnego pacjenta nasileniem. W obu, głównym następstwem jest postępujący spadek rezerw wentylacyjnych płuc. Najlepiej charakteryzuje go roczny spadek natężonej objętości wydechowej pierwszosekundowej (FEV1) wynoszący rocznie ponad 50 ml. U ludzi zdrowych roczny spadek FEV1, związany z naturalnym starzeniem się płuc, wynosi 10-15 ml.
Niebezpieczeństwo choroby bierze się stąd, że przez wiele lat rozwija się ona niemal bezobjawowo. Początek POChP jest trudno uchwytny, ponieważ jej pierwsze objawy nie są szczególnie charakterystyczne. Takie objawy jak przewlekły kaszel, odksztuszanie plwociny i zadyszka podczas wysiłku są przeważnie lekceważone przez pacjentów. Najczęściej kaszel kojarzony jest z faktem palenia papierosów, a nie z chorobą. Tymczasem POCHP rozwija się powoli, nieodwracalnie uszkadzając płuca, co w efekcie prowadzi do ich niewydolności.
U większości chorych na POChP kaszel jest pierwszym objawem choroby lub pojawia się równocześnie z dusznością. Kaszel z odkrztuszaniem plwociny śluzowej lub ropnej może być bardzo uciążliwy. Kaszel występuje przez większość dni w roku, przeważnie w godzinach porannych. Tylko w zaawansowanej postaci choroby kaszel utrzymuje się przez cały dzień. Zazwyczaj nie obserwuje się nasilenia kaszlu nocą.
U niektórych chorych produkowana w nadmiernych ilościach flegma, jeśli nie jest prawidłowo wykrztuszana może zalegać w oskrzelach i nasilać duszność. Dlatego nie należy stosować leków przeciwkaszlowych, ale leki rozrzedzające wydzielinę (mukolityczne). Chorzy rzadko sami mówią o kaszlu i wykrztuszaniu jako o objawach choroby. Pytani podają, że kaszlą od wielu lat odpluwając niewielką ilość śluzowej wydzieliny.
Duszność jest najważniejszym i najbardziej dokuczliwym objawem POChP. Jest to objaw, który najczęściej skłania pacjenta do poszukiwania pomocy lekarskiej. Z reguły chory zgłaszający się do lekarza skarży się na narastającą z upływem lat duszność podczas wysiłku. Zwykle jest ona większa w godzinach porannych, niż w pozostałych porach doby. Powodem szukania pomocy lekarskiej jest najczęściej takie nasilenie duszności, które zaczyna przeszkadzać w wykonywaniu codziennych czynności – to sygnał alarmujący, ostateczny – pod żadnym pozorem nie wolno go lekceważyć.
Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!
To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.
ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU
Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.