Palący problem - refluks

Przeciwko refluksowi

Nowej generacji aparat do leczenia choroby refluksowej, tzw. aparat Stretta, został zakupiony przez Klinikę Chirurgii Ogólnej Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie. To jedyne takie urządzenie w Polsce i jedno z nielicznych w Europie.

Refluks żołądkowo-przełykowy (zarzucanie żołądkowo-przełykowe) to schorzenie, polegające na cofaniu się kwaśnej treści żołądkowej do przełyku. Jego przyczyną jest upośledzenie sprawności zwieracza dolnego przełyku. Chory na refluks odczuwa zgagę, ból i uczucie dyskomfortu w nadbrzuszu, bóle w klatce piersiowej, a nawet objawy ze strony układu oddechowego.

Przyczyną choroby refluksowej jest zła dieta, stres, szybkie tempo życia, stosowanie niektórych leków (np. przeciwnadciśnieniowych lub przeciwastmatycznych). Długotrwały refluks może prowadzić do raka przełyku.

“Wyjątkowość aparatu Stretta polega na tym, że jest alternatywą zarówno dla leczenia operacyjnego, jak i farmakologicznego, czyli jedynych dostępnych dotychczas metod terapii choroby refleksowej” – mówi prof. Grzegorz Wallner, kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej. “To forma pośrednia – coś więcej niż tylko codzienne przyjmowanie leków, ale jeszcze nie operacja. To rodzaj zabiegu
endoskopowego”.

Za pomocą tego endoskopu do przełyku pacjenta wprowadzona zostaje cienka sonda, na której końcu znajduje się balonik z igłami. Igły te wbijają się w warstwę mięśniową przełyku i za pomocą generatora ultradźwięków o wysokich częstotliwościach aplikują pewną dawkę energii. Prowadzi to do przerostu, czyli pogrubienia warstwy mięśniowej.

Każdy pacjent odbywa cztery sesje z użyciem aparatu. Cały zabieg wykonuje się w znieczuleniu dożylnym, jednak nie jest w pełnej narkozie. Hospitalizacja trwa zaledwie jeden dzień.

Dużą część środków na zakup aparatu wyłożyła Akademia Medyczna w Lublinie, resztę sam szpital. Koszt jednej sondy (czyli przebadania jednego pacjenta) wynosi 5 tys. zł. “Dlatego, przed podjęciem decyzji o zakupie, przeprowadziliśmy rozmowy z Narodowym Funduszem Zdrowia, który zobowiązał się do refundowania zabiegów w ramach indywidualnych rozliczeń pacjentów” – mówi Wallner.

4.9/5 - (303 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH