Profesorze, jaka jest prawda o suplementach diety?


Te same składniki pojawiają się – nawet w tych samych dawkach – zarówno w lekach, jak i w suplementach diety. Czy taki suplement ma identyczne właściwości jak lek? Czy rumianek z limonką mogą stanowić przełomową terapię w leczeniu stawów? Próbą odpowiedzi na te wątpliwości jest pomysł ustanowienia Nagrody Profesorów Farmacji.

Ogromna liczba suplementów diety sprzedawanych w Polsce stawia w kłopotliwej sytuacji i osoby prowadzące apteki, i pacjentów. Nie ma bowiem żadnego systemu standaryzowania produktów, który wyróżniałby z ogromnej ilościowo oferty suplementy rzeczywiście godne polecenia oraz wskazywał rzetelnych i uczciwych producentów.

Intencją Nagrody Profesorów Farmacji jest wskazanie i pomoc w promowaniu wartościowych suplementów diety. Proponujemy, aby grono wybitnych specjalistów tworzących Zespół Ekspertów Farmacji analizowało preparaty zgłoszone przez producentów i dystrybutorów.

Ręce opadają
Jak odsiać ziarno od plew, zastanawia się Urszula Osiecka, specjalistka ds. marketingu w firmie Agropharm S.A. „Każdego dnia natykamy się na problemy, które dotyczą nie tylko witamin i minerałów, ale również substancji pochodzenia roślinnego. Te same składniki pojawiają się – nawet w tych samych dawkach – zarówno w lekach, jak i w suplementach. Czy taki suplement ma identyczne właściwości jak stojący obok lek?” – zastanawia się Osiecka i dodaje: „To tylko jeden problem. Innym jest «odsianie ziarna od plew». Suplementy (nawet o potwierdzonym działaniu) często przegrywają walkę konkurencyjną ze środkami, które wzięły się nie wiadomo skąd. Informacja na takich opakowaniach osobom niewtajemniczonym daje gwarancję zdrowia, szczęścia i urody, a mnie ręce opadają – kto pozwolił, żeby to się pokazało na rynku?”.

Pytanie retoryczne
Czy rumianek z limonką mogą stanowić przełomową terapię w leczeniu stawów? – pyta retorycznie farmaceutka Ewa Wietrak. Sytuację na rynku leków opisuje następująco: „Na półkach aptecznych pojawia się od jakiegoś czasu coraz więcej nowych preparatów, które mają status rejestracyjny suplementu diety. Są one również bardzo szeroko reklamowane w środkach masowego przekazu. A czego ciekawego możemy dowiedzieć się o tych nowych «wspaniałych» produktach? Oto dwa przykłady: rumianek w połączeniu z limonką stanowi przełomową terapię w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów, a lucerna, cynamon i olejek miętowy leczy astmę. (…) Niestety pacjent pozostaje pod ogromnym wpływem obietnic producentów. Często zdarza się, że nie idzie do lekarza, a ufa informacjom zawartym w reklamach i «leczy się» na własną rękę. Właśnie kluczowe w tym całym chaosie jest słowo «leczy», gdyż zgodnie z obowiązującym prawem suplement diety nie może leczyć, zapobiegać chorobom – czyli «podszywać się» pod lek (…)”.

Cele nagrody
Nagroda Profesorów Farmacji stawia sobie dwa główne cele. Po pierwsze, spośród dobrowolnie poddanych do oceny suplementów diety wskazać te, o których nauki farmaceutyczne mogą jednoznacznie stwierdzić, że są bezpieczne dla pacjentów i jednocześ-nie mają właściwości odżywcze lub fizjologiczne o prozdrowotnym znaczeniu dla organizmu człowieka.

Po drugie, wyróżnić znakiem Nagrody Profesorów Farmacji produkty godne rekomendacji i tym samym rozpocząć proces standaryzacji rynku suplementów diety. Warto podkreślić, że zgłoszenie suplementu do nagrody jest dobrowolne. Decyduje o tym producent lub firma dystrybucyjna.

Zapraszamy
Organizator nagrody zaprasza wszystkich producentów i wyłącznych dystrybutorów suplementów diety, aby zgłaszali je do oceny grona wybitnych specjalistów tworzących Zespół Ekspertów Farmacji. Analizując zgłoszone preparaty dwa razy w roku – w styczniu i czerwcu – przyznają oni godnym rekomendacji suplementom prawo do używania znaku tej eksperckiej nagrody.

Więcej informacji o Nagrodzie Profesorów Farmacji znajdą Państwo w zakładce Nagroda Profesorów Farmacji.
Redakcja

4.8/5 - (307 votes)

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH