Poranny papieros najbardziej szkodliwy

Badacze z Penn State College of Medicine przeprowadzili badania, z których wynika, że osoby, które zapalają pierwszego papierosa niedługo po przebudzeniu mają większe ryzyko zachorowania na raka niż ci, którzy zaczynają palić dopiero w ciągu dnia.

Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych dowodzą, że to jak szybko zapali się pierwszego papierosa po przebudzeniu, w kontekście potencjalnego zachorowania na nowotwory, jest dużo bardziej istotniejsze niż ilość wypalanych papierosów w ciągu dnia. Jest to spowodowane faktem, że niedługo po przebudzeniu organizm jest dużo bardziej chłonny, dzięki czemu dostaje się do niego dużo więcej trujących substancji z tytoniu.

Poczekaj przynajmniej godzinę
Naukowcy przebadali 7 tys. 610 palaczy (wśród nich byli także chorzy na raka płuc). Badania zostały opublikowane na łamach magazynu „Cancer”. Wynika z nich, że osoby, które zapalają pierwszego papierosa do pół godziny po przebudzeniu zwiększają ryzyko zachorowania na raka płuc aż o 79 proc.! O 59 proc. zwiększa sie także ryzyko zachorowania na raka krtani.

– Ci palacze, którzy zapalają pierwszego papierosa niedługo po przebudzeniu mają wyższy poziom nikotyny oraz innych trucizn tytoniowych w organizmie, i najwyraźniej są bardziej uzależnieni od tych, którzy zapalają papierosa później – komentuje szef badań, dr Joshua Muscari.

Bez względu na to jak bardzo „poranny papieros” jest w stanie zaszkodzić, naukowcy wskazują na jeszcze jedną ważną zasadę: „Im wcześniej zapali się pierwszego papierosa, tym więcej wypali się ich w ciągu dnia i tym więcej substancji chemicznych dostanie się do naszego oraganizmu”.

4.9/5 - (109 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH