Polacy nie chcą żyć zdrowiej?

Badania przeprowadzone przez TNS Polska, wykazały, że pomimo stosunkowo dużej wiedzy na temat zdrowego trybu życia, aż 60 proc. Polaków nie podejmuje żadnych kroków, aby uczynić swój tryb życia zdrowszym.

Badanie pt. „Zdrowy tryb życia Polaków” zostało przeprowadzone na zlecenie Headlines Porter Novelli w kwietniu br. na reprezentatywnej próbie tysiąca Polaków powyżej 15. roku życia. Wywiady były przeprowadzane bezpośrednio w domach respondentów.
Ankietowani uważali, że żeby zmienić życie na zdrowsze, przede wszystkim należy zrezygnować z używek i nałogów, takich jak palenie papierosów (60 proc.) i picie alkoholu (54 proc.). Wśród czynników identyfikowanych jako główne przyczyny niezdrowego stylu życia znalazły się także: brak ruchu, mała aktywność fizyczna (45 proc.), zła dieta (40 proc.), stres, nerwy, nieumiejętność radzenia sobie ze stresem (39 proc.).

Zdrowy styl życia najczęściej kojarzy się natomiast ze stosowaniem zbilansowanej diety (48 proc.), w której nie może zabraknąć zdrowych produktów (tu najczęściej wskazywano owoce i warzywa), oraz z aktywnym trybem życia (46 proc.).
Sondaż pokazał też jednak, że 60 proc. Polaków nie próbowało nigdy zmienić czegoś w swoim życiu, aby żyć zdrowiej. Próby zmian częściej podejmują kobiety (45 proc.), osoby w wieku 30-39 lat (47 proc.), jak również osoby ze średnim (47 proc.) czy wyższym wykształceniem (50 proc.).

40 proc. decydujących się na zmiany osób, robiło to, ponieważ: chciało coś zmienić w swoim życiu (27 proc.), źle czuło się z powodu osłabienia, braku energii (20 proc.), z powodu choroby (16 proc.), na skutek zaleceń lekarza (12 proc.), a 11 proc. uznało, że z wiekiem człowiek czuje się gorzej, dlatego trzeba o siebie bardziej dbać. (Źródło PAP)

4.6/5 - (68 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH