Witamina D może chronić palaczy

Według naukowców witamina D może chronić płuca palaczy przed negatywnym wpływem nałogu tytoniowego.

Póki co nie jest to jeszcze pewne, ale wstępne badania naukowców z Brigham and Women’s Hospital w Bostonie wydają się być bardzo obiecujące. Przez 20 lat prowadzili oni badania w grupie 626 dorosłych mężczyzn. W tym okresie zmierzyli im, w różnym odstępie czasu trzykrotnie poziom witaminy D w surowicy krwi. Równocześnie sprawdzali prawidłowość funkcjonowania ich płuc przy pomocy badania spirometrycznego.

Okazało się, że u palących panów z niedoborem witaminy D, mierzona wskaźnikiem FEV1 (objętość wydychanego powietrza podczas pierwszej sekundy forsowanego oddechu), czynność płuc pogarszała się niemal dwukrotnie szybciej niż u palaczy z prawidłowym stężeniem tej witaminy.

Niski poziom stężenia witaminy D w surowicy krwi z biegiem czasu nasilał negatywne skutki palenia tytoniu.

Jak zauważyła główna autorka pracy dr Nancy E. Lange: „Nasze badania sugerują, że witamina D może łagodzić szkodliwy wpływ palenia papierosów na czynność płuc”. Dodaje także, że może mieć to związek z przeciwzapalnymi i przeciwutleniającymi właściwościami tego związku.

Przypominamy, że bogate źródła witaminy D to przede wszystkim jaja, wątroba, ryby, wzbogacane mleko oraz margaryna. Witamina D jest także wytwarzana w skórze pod wpływem promieniowania słonecznego.

4.7/5 - (53 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH