Mózg zniekształca symbole wiadomości elektronicznych

Mózg nie potrafi odebrać wiernie tego, co chcemy przekazać za pomocą elektronicznych wiadomości tekstowych, bazujących na skrótach oraz symbolach – twierdzi prof. Michael Corballis.

Nowozelandzki neuropsycholog, który uczestniczył w odbywającym się w lizbońskim Instytucie Nauk Medycznych sympozjum na temat komunikacji międzyludzkiej, uważa, że mózg ma problemy w interpretacji wiadomości SMS oraz e-maili opartych na skrótach i symbolach.

„Powszechne przesyłanie takich komunikatów może prowadzić też do zmiany sposobu, w jaki mózg odbiera język mówiony oraz do modyfikacji własnej formy wypowiadania się” – powiedział prof. Corballis.

W trakcie swojego wykładu pt. „Początek języka” naukowiec stwierdził, że częste korzystanie z SMS-ów oraz e-maili w komunikacji międzyludzkiej „powoli, lecz systematycznie” zaburza treść wypowiedzi ustnej.

„Internet i telefony komórkowe nie mogą przekazać wiadomości bazującej na skrótach i symbolach w takiej formie, w jakiej chcielibyśmy dostarczyć ją drugiej stronie. Tymczasem podczas przekazu ustnego udaje nam się zachować wierniej komunikat, gdyż niedobory słownictwa uzupełnia mowa ciała” – przekonywał prof. Corballis.

Jego zdaniem, próby stworzenia w przyszłości wspólnego, uniwersalnego języka, bazującego na symbolach i skrótach, nigdy się nie powiodą.

„Wątpię, aby przy obecnym procesie modyfikacji i dywersyfikacji wśród 6000 języków świata powstała kiedyś jedna powszechna mowa dla całej ludzkości. Przecież nawet wspólne gesty i wyrazy twarzy nie zawsze odbierane są w identyczny sposób we wszystkich kręgach kulturowych” – zauważył uczony.

Prof. Michael Corballis jest emerytowanym wykładowcą uniwersytetu w nowozelandzkim Auckland. Pracę doktorską obronił na kanadyjskim Uniwersytecie McGill. Przez wiele lat był przewodniczącym Międzynarodowego Towarzystwa Neuropsychologii.

(Źródło: PAP)

4.8/5 - (164 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH