Polskie tańsze

Polscy naukowcy opracują zamienniki kilku bardzo drogich leków zagranicznych – zapowiedziano na konferencji w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW). Polskie medykamenty mają być równie skuteczne, jednak znacznie tańsze i w związku z tym łatwiej dostępne dla pacjentów. Chodzi m.in. o leki onkologiczne i przeciwwirusowe.

Leki “generyczne”, czyli zamienniki leków oryginalnych, będą stworzone w ramach projektu realizowanego na zlecenie resortu nauki przez Instytut Farmaceutyczny (IF) w Warszawie. Wyprodukują je następnie polskie firmy farmaceutyczne. Celem przedsięwzięcia jest zapewnienie polskim chorym dostępu do nowoczesnych, ale w miarę tanich leków.

Jak poinformował dyrektor IF, doc. Wiesław Szelejewski, opracowane zostaną m.in. zamienniki dla dwóch leków: docetaxelu – stosowanego w chemioterapii sutka i raka jajnika, oraz oseltamiviru – używanego w leczeniu grypy.

Oba te leki w wersji oryginalnej są bardzo drogie. Cena jednej fiolki docetaxelu wynosi, w zależności od dawki, od przeszło 800 do ponad 3,2 tysiąca złotych. Jeśli zaś chodzi o oseltamivir, Polska – podobnie jak pozostałe kraje UE – została zobowiązana do zgromadzenia zapasów tego leku na wypadek epidemii grypy.

Przy zakupie oryginalnego oseltamiviru zapas taki kosztowałby budżet państwa 200 mln USD. Tymczasem koszt opracowania własnej syntezy tej substancji i własnej technologii jej wytwarzania wynieść ma w Polsce maksymalnie 2 mln złotych – tłumaczono na konferencji.

Wśród pozostałych zamienników, które stworzą Polacy, znajdą się
leki przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze.

Prace naukowe trwać mają trzy lata. Na ich wykonanie IF otrzyma z budżetu państwa 13 milionów złotych. Projekt będzie realizowany w ramach Krajowego Programu Ramowego, funkcjonującego od 2005 roku, w celu wspierania finansowego polskiej nauki i dostosowywania jej do światowych standardów.

Zdaniem dyrektora IF, projekt “wychodzi na przeciw obecnej sytuacji polskiego przemysłu farmaceutycznego”. Udział sprzedaży krajowych leków w polskim rynku farmaceutycznym wynosi tylko 35 procent – zwrócił uwagę Szelejewski, powołując się na dane z 2005 roku. “Przemysł ten gwałtownie potrzebuje nowych atrakcyjnych produktów. Rolą naukowców jest znaleźć na to odpowiedź” –
powiedział.

?Podsekretarz stanu w MNiSW, dr Olaf Gajl, dodał, że “projekt łączy gospodarkę z nauką”. “Leki te będą o wiele bardziej przyjazne ekonomicznie zarówno dla pacjentów, jak i budżetu państwa” – powiedział. Na konferencji podkreślano, że realizacja tego projektu oznacza dla państwa oszczędności w związku z
refundacją tańszych leków.

4.5/5 - (21 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH