Po sezonie jesienno-zimowym skóra naszych stóp jest zwykle niedotleniona, szybciej się przesusza, widoczne są też zgrubienia na piętach, krawędziach stóp czy poduszkach palców. Dlatego zanim zaczniemy nosić lżejsze obuwie, powinniśmy poddać stopy odpowiednim zabiegom pielęgnacyjnym.
W pierwszej kolejności należy usunąć zrogowaciały naskórek. Zmiękczyć go można w ciepłej wodzie z dodatkiem specjalnego płynu, olejku lub zwykłej soli. Po kilkunastu minutach takiej kąpieli, należy usunąć zgrubienia używając do tego celu specjalnej tarki czy pilnika do stóp. Zabieg ten przynosi najlepsze efekty, gdy jest stosowany regularnie przynajmniej raz w tygodniu. Po zabiegu należy posmarować stopy odpowiednim kremem.
Skórze stóp dobrze zrobi również zastosowanie odżywczej maseczki, która szybko i intensywnie ją odżywi, zmiękczy oraz wygładzi. Maseczkę taką najlepiej stosować na noc, a na stopy założyć dodatkowo bawełniane skarpety.
Pękające pięty
Dość powszechną dolegliwością są pękające pięty. Jest to przykry i bardzo bolesny objaw, którego przyczyną może być: przesuszenie skóry, brak witamin, nadmiernie zgrubienie naskórka, noszenie zbyt twardego obuwia, brak higieny czy właściwej pielęgnacji stóp.
W przypadku przesuszenia skóry stóp zaleca się podczas codziennego mycia przecieranie pięt pumeksem oraz używanie kremów złuszczających. Dobrze jest też raz w tygodniu stosować kąpiel zmiękczającą z dodatkiem specjalnej soli lub mieszanki krochmalu i siemienia lnianego. Bardzo dobre efekty przynosi również smarowanie stóp linomagiem oraz kremami z zawartością witaminy A.
W przypadku pękających pięt pomocny może okazać się sposób naszych babć, czyli papka ziemniaczana z wywarem z siemienia lnianego oraz dodatkiem witaminy A, którą nakładamy na stopy na około 15 minut.
Nagniotki
Kolejny problem związany ze stopami stanowią nagniotki, zwane też odcis-kami. Są to uwypuklone zgrubienia naskórka nad małymi wystającymi pod skórą wyniosłościami kostnymi.
Nagniotki charakteryzują się centralnie ułożonym rdzeniem, który sięga głęboko do unaczynionej i unerwionej warstwy skóry, dlatego też ucisk tego miejsca powoduje ból, zwłaszcza podczas chodzenia.
W warunkach domowych, aby pozbyć się nagniotków, należy zastosować maści lub płyny zmiękczające i złuszczające. Jeśli preparaty te nie pomogą, należy udać się do gabinetu kosmetycznego, gdzie podczas specjalnego zabiegu zostanie ścięta skalpelem warstwa zgrubiała, podważony korzeń, a nagniotek wyciągnięty cążkami. Krok trzeci to odpowiednia pielęgnacja paznokci stóp.
Wrastające paznokcie
Ogromny wpływ na stan paznokci ma prowadzony styl życia, dieta oraz czynniki zewnętrzne. Paznokcie stóp należy przycinać tak, by nie były dłuższe niż opuszek palca i nie należy przy tym zaokrąglać boków paznokci, ponieważ sprzyja to ich wrastaniu.
Problem wrastających paznokci pojawia się w wyniku zwiększonego zagięcia płytki paznokciowej. Jej brzegi zaginają się ku dołowi, raniąc otaczające części miękkie, w wyniku czego powstaje obrzęk i bolesność, a z czasem również stan zapalny. Najczęstszym powodem tych dolegliwości jest noszenie zbyt ciasnego obuwia i nieprawidłowe obcięcie paznokci.
Z wrośniętymi paznokciami można sobie poradzić poprzez nacięcie paznokcia z boku i wyjęcie odciętego fragmentu cążkami lub dłutkiem, ale taki zabieg przeprowadzony może być tylko w gabinecie kosmetycznym lub lekarskim. W warunkach domowych natomiast zaleca się stosowanie płynu do wrastających paznokci, obcinanie ich na prosto i noszenie wygodnego obuwia. Pomóc może również kawałek waty nasączony witaminą E lub płynem do wrastających paznokci włożony patyczkiem między rowek a płytkę. Zabieg ten ma na celu powrót płytki w naturalny rowek.
Spocone stopy
Gdy robi się coraz cieplej, stopy zaczynają się pocić. Do tej sytuacji często doprowadzamy sami, nosząc skarpety i rajstopy wykonane ze sztucznych materiałów oraz ciasne obuwie ze skór syntetycznych czy plastiku.
Należy pamiętać o codziennym myciu stóp i zmienianiu skarpet na czyste. Jest to ważne zwłaszcza w przypadku problemów z nadmierną potliwością stóp. Po dokładnym wytarciu stóp dobrze jest zastosować kremy lub pianki zawierające substancje dezodorujące i przeciwpotowe. Skuteczne jest też moczenie stóp w roztworze wodnym kwasu bornego (5 g na 2 l wody), który niweluje nieprzyjemny zapach potu i zapobiega nadmiernemu poceniu się stóp. Można też sproszkowany kwas borny wsypać bezpośrednio do skarpet czy butów. Oprócz częstszego mycia stóp warto stosować kremy o działaniu antyperspiracyjnym lub dezodoranty do stóp – nawet kilka razy dziennie.
Grzybica stóp
Dokładne wycieranie skóry stóp i przestrzeni między palcami jest bardzo istotne, ponieważ wilgotne i ciepłe środowisko sprzyja rozwojowi grzybicy, która powoduje specyficzny nieprzyjemny zapach stóp. Dla zminimalizowania ryzyka grzybicy stóp należy w miejscach publicznych, takich jak sauna czy basen, nosić klapki ochronne.
Kilka słów o zdrowym obuwiu
Wygodne buty to zapobieganie męczeniu się stóp i całego ciała. Najlepiej, aby obuwie było wykonane ze skór naturalnych. Warto je kupować popołudniem, kiedy stopy są lekko obrzmiałe. Starannie należy dobrać kształt butów, jak również materiał, z którego są zrobione.
Warto również pamiętać o codziennym zmienianiu obuwia. Nie zaleca się noszenia kilka dni z rzędu tej samej pary butów – trzeba dać im chociaż dzień „odpoczynku”, zostawiając je w przewiewnym miejscu. Ważne jest też, aby zimą w pracy zmieniać buty na inne, lżejsze – zwłaszcza jeżeli mamy zamiar spędzić w pomieszczeniu więcej niż godzinę.
Warto wspomnieć także o pantoflach na wysokich obcasach. Oczywiście są one eleganckie, ale za to niezbyt zdrowe dla stóp. Jeśli na dodatek mają wąskie noski, mogą się przyczyniać do zniekształcania stóp.
Warto wiedzieć, że najlepsze dla stóp jest chodzenie na bosaka zarówno po piasku, trawie, wodzie, jak również w domu. Wtedy skóra stóp swobodnie oddycha i relaksuje się.