Otyłości nie traktujemy poważnie

Co czwarty badany nie ma świadomości, jak poważną chorobą jest otyłość, a brak motywacji uważa za największą barierę w walce z nią – wynika z badań przeprowadzonych przez SW Research na zlecenie Gaca System.

–W Polsce problem dodatkowych kilogramów dotyczy aż 61 proc. mężczyzn i 42 proc. kobiet, co stanowi 51 proc. populacji całego kraju! 60 proc. respondentów badań przeprowadzonych na zlecenie Gaca System twierdzi, że z prośbą o pomoc udałoby się do lekarza. Zatem co sprawia, że zajmujemy aż 7. miejsce w Europie pod względem otyłości? Wiara w nasze możliwości. Wiara, że jesteśmy w stanie sobie pomóc bez interwencji specjalisty – a to, niestety, nic bardziej mylnego! – mówi Konrad Gaca, trener oraz ekspert do spraw żywienia.

Większość ankietowanych klasyfikuje otyłość jako epidemię XXI wieku, ale wciąż bardzo duży procent nie traktuje tej choroby poważnie. 34,2 proc. uważa, że można podjąć się jej leczenia we własnym zakresie, natomiast aż 41,4 proc. respondentów szukałoby informacji w internecie.
Jak wynika z badań na temat prewencji oraz sposobów leczenia otyłości, większość respondentów w walce z otyłością zastosowałoby dietę, 60 proc. zdecydowałoby się na zbilansowane posiłki, a prawie połowa wybrałaby wysiłek fizyczny.

Według badań przeprowadzonych na zlecenie Gaca System, ponad 90 proc. respondentów uważa, że otyłość zwiększa ryzyko wystąpienia nadciśnienia, zawału serca oraz podwyższenia cholesterolu. Większość ankietowanych wie również o wpływie otyłości na zmiany ustawienia kręgosłupa, zwyrodnienia stawów oraz zaburzenia oddychania. Najrzadziej badani wskazywali wpływ otyłości na cukrzycę, chorobę nowotworową i chorobę pęcherzyka żółciowego.

Otyłość bardzo niekorzystnie odbija się na psychice osób chorych. Według omawianych badań – ponad połowa ankietowanych sądzi, że osoby otyłe są traktowane przez resztę społeczeństwa jako obywatele „drugiej kategorii”, zaś 54,2 proc. uważa, że otyli mają znacznie mniejsze szanse na znalezienie partnera i szczęśliwy związek.

Konrad Gaca wymienia 7 prostych zasad, które pozwalają kontrolować masę ciała i uchronić się od wielu chorób dietozależnych:

  1. Regularność posiłków
  2. Odpowiednia kompozycja białek, węglowodanów i tłuszczów
  3. Królewskie śniadanie
  4. Białkowa kolacja
  5. Zero soli, zero cukru
  6. Warto pić wodę
  7. Jedz odpowiednie tłuszcze

(Źródło: newsrm.tv)

4.4/5 - (289 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH