Epidemia POChP

POChP jest czwartą przyczyną zgonów w Polsce. Wielu pacjentów choruje nawet ponad 20 lat zanim usłyszy poprawną diagnozę. Choroba objawia się porannym kaszlem z odkrztuszaniem oraz dusznością przy wysiłku.

W Polsce najczęstszą przyczyną schorzenia jest palenie papierosów. – Spośród tych, którzy palą pół paczki dziennie, zachoruje co piąty, wśród spalających około dwóch paczek – co drugi – ostrzega prof. Andrzej Fal, kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych i Alergologii CSK MSW w Warszawie.
POChP prowadzi do nieodwracalnego zniszczenia płuc, które w ostatnim etapie choroby uniemożliwia oddychanie i powoduje zgon.

Szacuje się, że do 2020 r. POChP stanie się trzecią najczęstszą przyczyną zgonów na świecie. Prawie 75 proc. chorych w Europie i 50 proc. w USA nie wie, że cierpi na tę chorobę. POChP, późno zdiagnozowana, skraca życie nawet o 15 lat.

-Jest to choroba całego człowieka, bo choć zaczyna się w płucach, może przyczyniać się do rozwoju miażdżycy i schorzeń serca. Chorzy trzy razy częściej zapadają na zawały i udary i dwa razy częściej na cukrzycę. POChP jest też czynnikiem rozwoju wielu nowotworów: płuc, jamy ustnej, przewodu pokarmowego i pęcherza oraz narządów rodnych u kobiet – mówi dr Piotr Dąbrowiecki prezes Federacji Pacjentów Chorych na Alergie, Astmę i POChP.

W Polsce, według danych TNS OBOP, aż 83 proc. osób nie wie, że jest to choroba śmiertelna, a 84 proc. nie zna jej objawów. Tymczasem warunkiem skutecznego leczenia jest wczesne wykrycie, bo dostępne leki mogą zatrzymać jej postęp.

(Źródło: medonet.pl)

4.3/5 - (292 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH