Szwecja: paracetamol tylko w aptece

Od listopada br. w Szwecji paracetamol w tabletkach będzie można kupić tylko w aptekach. Powodem jest rosnąca liczba ciężkich zatruć tym lekiem – zarówno przypadkowych, jak i będących efektem próby samobójczej.

Jak poinformował szwedzki urząd ds. leków (Läkemedelsverket), pomiędzy 2000 a 2013 rokiem liczba zatruć paracetamolem podwoiła się. Szczególnie wyraźny wzrost zaobserwowano od 2009 r. – po tym jak zezwolono na sprzedaż leku poza aptekami.

W Szwecji aż 85 proc. przypadków zatruć paracetamolem jest spowodowana celowym przedawkowaniem. Są to zwykle „nieprzemyślane” próby samobójcze – powodowane nagłym impulsem. Zwykle dotyczą osób młodych, szczególnie kobiet. W takich sytuacjach fundamentalne znaczenie ma dostępność i praktyczna łatwość przedawkowania wykorzystywanego środka. Dlatego też ograniczenie nie obejmie czopków oraz tabletek musujących.

Z decyzji Läkemedelsverket nie są zadowoleni właściciele sklepów i innych punktów handlowych, w których sprzedawane są wybrane leki OTC. Karin Brynell, prezes szwedzkiej federacji sieci i sklepów spożywczych uważa, że nie ma dowodów na to, że osoby, które chcą przedawkować paracetamol zaopatrują się w niego poza apteką.

Apteki sprzedają ten lek bez ograniczeń wiekowych, a szwedzkie sklepy takie ograniczenia stosują – podkreśla Brynell. Przypomina też, że w 2009 r. znacząco zwiększyła się w Szwecji liczba aptek i wydłużono godziny ich otwarcia, co mogło przyczynić się do wzrostu liczby zatruć w takim samym, jeśli nie większym stopniu jak dopuszczenie leku do sprzedaży poza nimi.

(Źródło: medexpress.pl)

4.4/5 - (79 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH