Kaloryczność alkoholu powinna być na etykiecie

Na napojach alkoholowych powinna być umieszczana informacja o liczbie kalorii – przekonują naukowcy.

Według dr Fiony Sim, szefowej brytyjskiego Royal Society for Public Health, alkohol przyczynia się do epidemii otyłości i prawo powinno wymagać, by restauracyjne menu i etykiety określały nie tylko zawartość alkoholu, ale także wyraźnie podawały wartość energetyczną drinków.

Dr Sim podaje, że od 2011 r. w Unii Europejskiej obowiązuje przepis nakazujący zamieszczanie informacji nt. składu i wartości odżywczej pakowanych produktów, jednak napoje, które zawierają ponad 1,2% alkoholu, są od tego wyjątkiem i konsumenci często nie zdają sobie sprawy, co w nich jest.

Ekspertka na łamach „British Medical Journal” przypomina, że choć w przypadku dorosłych, którzy piją, z alkoholu pochodzi ok. 10 proc. dziennej podaży kalorii, to ostatnie badanie przeprowadzone na grupie 2117 osób pokazało, że aż 80 proc. respondentów nie wiedziało, ile kalorii zawierają popularne drinki. Większość nie miała pojęcia, że alkohol dodaje się do ogólnej liczby spożytych kalorii.

-Większość kobiet nie zdaje sobie na przykład sprawy, że dwa duże kieliszki wina zawierają 370 kalorii, co stanowi prawie 1/5 ich dziennego zapotrzebowania energetycznego, o przekroczeniu dziennej dawki granicznej alkoholu nie wspominając – mówi dr Sim.

Specjalistka podkreśla, że wielu respondentów opowiedziało się za oznaczaniem napojów alkoholowych. Mimo braku zobowiązań prawnych niektórzy producenci sami zaczęli umieszczać informacje o składzie, co oznacza, że takie posunięcie nie szkodzi sprzedaży – przekonuje dr Sim.

Brytyjka ujawnia, że amerykańska Agencja Żywności i Leków zarządziła, by od grudnia br. sieci restauracji, które działają w 20 lub więcej punktach, obowiązkowo zamieszczały na alkoholu dane nt. liczby kalorii.

(Źródło: kopalniawiedzy.pl)

4.5/5 - (39 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH