Udarom można zapobiegać!

„Udarom można zapobiegać!” to ogólnopolski program edukacyjny, realizowany przez Stowarzyszenie „Udarowcy – Liczy się wsparcie” z okazji Europejskiego Dnia Profilaktyki Udarowej. Służy on zwiększaniu świadomości, wciąż niestety bagatelizowanych przyczyn udaru mózgu, w tym tych kluczowych, związanych z układem krążenia.

Akcja odbędzie się 20 maja (środa) w Warszawie (ul. Krakowskie Przedmieście, na wysokości kościoła św. Anny), 21 maja w Toruniu (Rynek Nowomiejski), 27 maja w Zabrzu (pl. Wolności), a 28 maja we Wrocławiu (skwer przed kościołem św. Marii Magdaleny, przy ul. Szewskiej). Mobilne miasteczka profilaktyki udarowej będzie można odwiedzać w godzinach 10:00–14:00.

W mobilnym gabinecie chętni będą mogli skorzystać z porad medycznych, sprawdzić poziom cukru we krwi oraz ciśnienie, a tym osobom, których wyniki badań będą odbiegać od normy, personel medyczny zaproponuje badanie EKG i konsultację kardiologa. Odwiedzający mobilne miasteczko edukacyjne będą mogli zobaczyć na specjalnie przygotowanej interaktywnej mapie jak funkcjonuje mózg i jakie są potencjalne zagrożenia wynikające z udaru. Dla wszystkich będą dostępne także materiały informacyjne na temat udaru – jego objawów i profilaktyki.

Udar mózgu jest statystycznie trzecią przyczyną zgonu i głównym powodem niesprawności u osób powyżej 40. roku życia. W całej Europie z powodu udaru mózgu umiera rocznie około 1 250 000 osób. W Polsce co roku udar dotyka 70 000 osób (dochodzi do niego średnio co osiem minut), a 30 000 z jego powodu umiera. Choroba najczęściej dotyczy osób starszych, ale wiek nie zawsze jest najważniejszym czynnikiem ryzyka. Wiele schorzeń może zwiększać ryzyko wystąpienia udaru, w tym dysfunkcje układu sercowo-naczyniowego, takie jak nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca i migotanie przedsionków. Wśród czynników ryzyka udaru jest także cukrzyca, otyłość, brak aktywności fizycznej, nadużywanie alkoholu czy palenie tytoniu.

Projekt zrealizowany dzięki grantowi edukacyjnemu firmy Boehringer Ingelheim.

www.udarowcy.com.pl
www.stopudarom.pl

(źródło: Primum PR)

4.7/5 - (320 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

[modalsurvey id="1985322554" style="flat"]

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH