Osteoporoza na zębie

Zwykłe rentgenowskie zdjęcie zębów może wystarczyć do rozpoznania osteoporozy – informuje pismo “Bone”.

Dzięki współpracy uniwersytetów w Atenach, Amsterdamie, Leuven, Manchesterze oraz Malmo udało się opracować zautomatyzowaną metodę rozpoznawania osteoporozy na podstawie analizy zdjęcia rentgenowskiego zębów.

Osteoporoza to zanik tkanki kostnej, często prowadzący do złamań. Choroba występuje u 22 procent europejskich sześćdziesięciolatek, 38,5 procenta kobiet po 70-tce i aż u 70 procent osiemdziesięciolatek.

Choć osteoporoza jest tak powszechna, często pozostaje nierozpoznana – ze względu na koszt potrzebnego sprzętu diagnostycznego i brak odpowiedniej liczby specjalistów.

Dlatego naukowcy postanowili wykorzystać często wykonywane zdjęcia pantomograficzne zębów i szczęk. Odpowiedni program komputerowy analizuje automatycznie grubość kości żuchwy pacjenta.

Jeśli warstwa korowa żuchwy ma mniej niż 3 milimetry, analizator alarmuje dentystę, który może skierować pacjentkę do specjalisty od osteoporozy. Koszt rozpoznania jest znacznie niższy od typowych metod diagnostycznych, badanie nie przysparza też dodatkowej pracy dentyście. Możliwe nawet, że metoda zachęci starsze panie do częstszych wizyt w gabinecie stomatologa.

Trwające trzy lata badania nad opracowaniem metody sfinansowała Unia Europejska.

4.9/5 - (122 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH