Okulary na ucho

Osoby niedosłyszące nie powinny się wstydzić tego, że noszą aparat słuchowy. Ta proteza, w niczym nie gorsza od okularów, bardzo poprawia komfort życia, pozwalając normalnie funkcjonować – przekonuje prezes Polskiego Towarzyszenia Protetyków Słuchu (PSPS), Andrzej Rzepka.

“Niedosłyszący mówią nieraz, że aparaty słuchowe są niewygodne, mało skuteczne i że zwracają uwagę innych ludzi na kalectwo” – twierdzi Rzepka.

“Nie jest wstydem nosić aparat. Wstyd jest nie słyszeć” – dodaje. “Mam nadzieję, że w kwestii aparatów słuchowych nastąpi taka sama zmiana, jak w kwestii okularów. Pamiętam czasy, gdy dzieci wstydziły się przyjść do szkoły w okularach. A teraz niektórzy zdrowi ludzie chcą nosić okulary i specjalnie kupują
takie ze szkłami-zerówkami” – mówi Rzepka.

Jego zdaniem aparat ma jeszcze większe znaczenie dla ludzi młodych, “którzy z powodu niedosłyszenia mogą mieć problem ze znalezieniem i utrzymaniem
pracy. W przypadku małych dzieci zdolność słyszenia oznacza ich być albo nie być w społeczeństwie”.

Lekarze oceniają, że problemy związane ze słuchem są coraz powszechniejsze i coraz częściej dotyczą ludzi młodych. Słuchowi zagrażają np. dyskoteki i słuchanie głośnej muzyki z przenośnych odtwarzaczy przez słuchawki.

“Na takich odtwarzaczach maksymalna głośność przekracza bezpieczny dla ucha poziom dźwięku. Systematyczne słuchanie w ten sposób przez miesiące czy lata nieuchronnie prowadzi do przewlekłego urazu akustycznego” – ostrzega laryngolog Marzanna Radziszewska-Konopka.

Problemy ze słuchem można u siebie podejrzewać np. kiedy nie dosłyszymy rozmówcy w zwykłym gwarze kawiarni lub gdy inni powtarzają nam, że zbyt głośno nastawiamy telewizor. Jeśli takie sytuacje powtarzają się, warto zbadać słuch. Badanie jest darmowe, bezbolesne i trwa 10-15 min. Z wynikiem należy się zgłosić do specjalisty.

4.5/5 - (283 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH