Odnerwienie żołądka pomaga w walce z rakiem

Odnerwienie żołądka hamuje rozwój guzów nowotworowych zlokalizowanych w tym narządzie. Można tego dokonać metodą chirurgiczną (przecinając nerw błędny) bądź farmakologiczną – wstrzykując miejscowo toksynę botulinową typu A.

Międzynarodowy zespół naukowców z USA, Norwegii, Japonii i Niemiec potwierdził w doświadczeniach na mysim modelu raka żołądka, że nerw błędny stymuluje wzrost nowotworu żołądka na wszystkich etapach rozwoju.

Nerw ten, poprzez wydzielanie neuroprzekaźnika acetylocholiny pobudza rozwój komórek macierzystych raka i w ten sposób sprzyja jego rozwojowi. Nowotworowe komórki macierzyste odpowiadają między innymi za nawroty raka i tworzenie przerzutów do innych narządów.

Badacze wykazali następnie, że odnerwienie żołądka znacznie zmniejsza rozwój guzów i ich wzrost. Dotyczyło to jednak wyłącznie części żołądka, którą odnerwiono – chirurgicznie albo podając miejscowo toksynę botulinową typu A (botoks), która sparaliżowała nerw błędny. Odnerwienie żołądka wzmocniło też przeciwnowotworowe działanie chemioterapii i wydłużyło przeżycie myszy.

U ludzi z rakiem żołądka badacze zaobserwowali związek między stadium nowotworu a gęstością jego unerwienia.

Zdaniem autorów badania, samo przecięcie lub sparaliżowanie nerwów botoksem prawdopodobnie nie doprowadzi do wyleczenia raka żołądka, może jednak zwiększyć skuteczność innych terapii, w tym chemioterapii.

Zaletą botoksu jest to, że może być wstrzyknięty w trakcie gastroskopii, a to wymaga przebywania w szpitalu jedynie przez kilka godzin. Ta metoda jest również tańsza i mniej toksyczna niż większość standardowych metod leczenia nowotworów, prawie nie ma działań niepożądanych.

Druga faza badań klinicznych rozpocznie się wkrótce w Norwegii.

(Źródło: medexpress.pl)

5/5 - (157 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH