Marihuana może hamować rozwój nowotworu

Tetrahydrokannabinol, główna substancja psychoaktywna zawarta w marihuanie, może hamować rozwój komórek nowotworowych i może być przydatna w terapii wspomagającej leczenie raka – dowodzą brytyjscy uczeni.

Hiszpańscy naukowcy już kilka lat temu informowali, że tetrahydrokannabinol (THC) może wpływać na powstrzymanie rozwoju komórek nowotworu mózgu. Nie było jednak wiadomo, jak dokładnie się to dzieje.

Niedawno udało się to ustalić badaczom z University of East Anglia. Odkryli oni receptory, dzięki którym THC wykazuje przeciwnowotworowe działanie. Eksperymenty prowadzono na zmodyfikowanych genetycznie myszach. W ich organizmie znajdowały się ludzkie komórki nowotworowe, na które działano tetrahydrokannabinolem. Okazało się, że substancja ta wyraźnie hamuje ich rozwój, niezależnie, czy jest podawana w dużych czy w małych dawkach.

–Nasze wyniki pomagają zrozumieć niektóre z dobrze już znanych, ale wciąż niedostatecznie zbadanych działań THC na rozwój komórek rakowych – tłumaczy dr Peter McCormick z University of East Anglia. Według naukowca odkrycie nowych receptorów to ważny krok w postępach w lecznictwie nowotworów.

McCormick podkreśla jednocześnie, że istotne jest stosowanie właściwych proporcji substancji leczniczej i w żadnym wypadku chorzy na nowotwory nie powinni sięgać po „trawkę” we własnym zakresie. Rezultaty przeprowadzonych badań, które zostały opublikowane w „Journal of Biological Chemistry”, nie spowodują więc, że z dnia na dzień marihuana zostanie zalegalizowana.

(Źródło: medexpress.pl)

4.4/5 - (72 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH