Odkryto gen odpowiedzialny za zanik pamięci

Badacze z Massachusetts Institute of Technology (MIT) w USA odkryli gen, który jest kluczowy dla wygaszenia pamięci, czyli dla procesu, poprzez który mózg zastępuje stare doświadczenia nowymi. Wyniki badania opublikował magazyn „Neuron”.

Naukowcy mają nadzieję, że ich odkrycie przyczyni się do lepszej pomocy osobom dotkniętym przez zespół stresu pourazowego.

Nowo odkryty gen, który nazwano Tet1, kontroluje niewielką grupę innych genów, niezbędnych do procesu „wymazywania” pamięci.

Eksperymenty przeprowadzono na myszach, u których wygaszono ten gen, jak również na gryzoniach z normalną ekspresją Tet1. Aby zmierzyć zdolność wymazywania wspomnień gryzoni, myszy te zostały ukierunkowane na odczuwanie strachu przed pewną klatką, w której były lekko rażone prądem elektrycznym. Kiedy tylko wspomnienie o „nieprzyjemnej klatce” zostało utrwalone w mózgach zwierząt, przeniesiono je do tej klatki, jednak już bez rażenia prądem.

Okazało się, że po pewnym czasie myszy z normalną ekspresją Tet1 przestawały bać się klatki, a to sugeruje, że nowe wspomnienia zastąpiły te stare.

-W trakcie wygaszania pamięci nie dochodzi do wymazywania oryginalnych wspomnień. Stary ślad pamięciowy mówi myszom, że klatka jest niebezpieczna, ale nowe wspomnienie informuje, że mysz w tym miejscu jest bezpieczna. Te dwa wspomnienia, pośród których mysz może wybrać, konkurują ze sobą, które weźmie górę – wyjaśnia Li-Huei Tsai z MIT.

Mysz z wygaszonym genem Tet1 w dalszym ciągu bała się klatki, mimo że nie działo się nic złego – brak tego genu nie pozwolił na wymazanie nieprzyjemnych wspomnień.

Prof. Matthew Latai z Oregon Health and Science University, który nie brał udziału w tym badaniu, mówi: – Te odkrycia mogą pomóc w opracowaniu leków przeciwko zespołowi stresu pourazowego (PTSD).

(Źródło: biomedical.pl)

4.5/5 - (6 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH