Chachacoma przełomem w leczeniu raka piersi?

Chachacoma, krzew rosnący w północnych Andach, może przynieść przełom w leczeniu raka piersi. Chilijscy naukowcy odkryli antynowotworowe właściwości tej rośliny.

Chachacoma rośnie na wysokości 3700 metrów nad poziomem morza w Andach, na terytorium Chile, Peru i Argentyny. Krzew ten od wieków wykorzystywany jest przed tubylców w walce z chorobą wysokościową.

Rośliną zainteresował się także świat nauki. Związek naukowców kilku chilijskich uniwersytetów przez dwa lata prowadził badania, które potwierdziły antynowotworowe właściwości chachacomy. Najlepsze rezultaty osiągnięto w przypadku raka piersi.

Okazuje się, że ekstrakt z chachacomy w znaczącym stopniu redukuje żywotność komórek chorobotwórczych, bo aż do 5 proc.. Co istotne, nie niszczy przy tym zdrowych komórek, których żywotność utrzymuje się na poziomie aż 75 proc.

Jak komentują biolodzy, wynik przeprowadzonych badań daje duże możliwości farmakologiczne. Specjaliści podkreślają jednocześnie, że badania dotyczące właściwości antyrakowych rośliny są we wczesnym stadium. Choć rezultaty są zaskakująco dobre, to nadal dużo brakuje do włączenia chachacomy do oficjalnego leczenia chorych na nowotwory.

(Źródło: IAR)

4.5/5 - (316 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH