Coraz więcej młodzieży odurza się lekami

Coraz więcej młodzieży odurza się lekami dostępnymi bez recepty. Ministerstwo zdrowia nie ma co do tego wątpliwości – w ciągu roku sprzedaż leków zawierających substancje psychoaktywne wzrosła aż o 2 mln (z 5,6 do 7,6 mln) – poinformował resort.

Piotr Hydzik, ordynator oddziału toksykologii w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie, alarmuje, że w porównaniu z ubiegłymi latami liczba młodych ludzi zatrutych tymi specyfikami wzrosła trzykrotnie. – Bywa, że przyjeżdżają do nas całe grupki uczniów z tej samej klasy. Raz przyjechało troje dzieci, które razem eksperymentowały z Acodinem [lek na kaszel – red.]. Jedno zażyło dziesięć tabletek, drugie – trzydzieści, a trzecie aż sześćdziesiąt i zapadło w śpiączkę – powiedziała „Gazecie” dr Janina Lankosz-Lauterbach ze szpitala dziecięcego w Prokocimiu.

Jak podaje Krzysztof Bąk, rzecznik resortu zdrowia, w ciągu roku liczba lekarstw zawierających substancję pobudzającą dekstrometorfan (składnik Acodinu) zwiększyła się aż o 2 mln – z 5 652 312 w 2011 roku do 7 653 372 w 2012 roku.

W związku z tym ministerstwo rozważa ograniczenie zawartości substancji czynnej w opakowaniu oraz ograniczenie sprzedaży do jednego opakowania. Bąk podkreśla też, że aptekarze, którzy mają mocne podejrzenie, że dziecko kupuje lek, by się nim odurzać, mogą odmawiać jego sprzedaży.

Resort zapowiada, że prace nad nowelizacją ustawy Prawo farmaceutyczne, która ograniczy ilość substancji psychoaktywnej w lekach i ich sprzedaż, rozpoczną się jeszcze w tym roku.

(Źródło: wyborcza.pl)

4.6/5 - (239 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH